Current location - Recipe Complete Network - Catering franchise - Can a night market in a rural town be profitable or not?
Can a night market in a rural town be profitable or not?

There are a lot of business options for setting up a stall, and usually a street of mobile vendors can meet all your needs. Just like we do e-commerce platforms, business categories, they for the user's needs to grasp, very accurate.

At the mention of mobile vendors (street stalls), a large part of the stereotypical response is: small business, dirty, rich who will go to the stall?

In fact, it's the ones who really know how to set up a stall that are really rich!

Today, we will talk with you about the group of itinerant traders, especially in the seventh chapter of this article, I believe that after reading it will be a little enlightening for some people.

The stall is to do class operation

The stall has a lot of business options, usually a mobile vendor street, can meet all your needs. Just like we do e-commerce platforms, operating categories, they are for the user's needs to grasp, very accurate.

a, breakfast night market

People eat for days, three meals a day can not be missing, which breakfast and night market is the most valued catering stall practitioners.

Related information shows that China's breakfast market alone is over one trillion dollars. It is expected to reach 1.98 trillion in 2021, of which eating breakfast outside will amount to break through 840 billion.

In China, breakfast is mainly noodles, buns, wontons, soybean milk and doughnuts, cakes, north and south of China and the West are different.

In Hangzhou, in the morning, the most common roadside stalls are Shandong pancakes, egg pancakes, hand-held pancakes, rice balls, 5-8 dollars is the most common.

And late-night snacks are the soul of a city, and everyone's city has a late-night snack stand that your taste buds can't get enough of.

Barbecue fried food can be a separate night market as a large category, the majority of individual mobile vendors mainly sell fried rice / noodles / rice noodles, baked cakes, pancakes, corn groundnut, fried chestnuts, the price is mainly 5-15 yuan.

The intersection not far from my neighborhood has 4 or 5 vendors selling breakfast every morning. Along the way to the office, usually in high traffic neighborhoods or bus stops there are also three or two vendors selling breakfast.

When I first graduated, I met a guy from Shandong who sold pancakes, and now I'm friends with him.

They are a family of three selling pancakes in Yuhang District, Hangzhou, and his parents were selling them before he graduated. After graduation, he went to work in a factory for two years and then followed his parents to sell pancakes in Hangzhou.

They are a family of three, selling pancakes morning, noon and night. The youngest brother sells alone near the streets of Wuchang, he sells at least 120 copies a day, and the worst time he sold 80 copies in a snowstorm. He sells 70-120 in the morning, 30-60 at noon, and 40-70 at night. Each pie costs $5.50, and one comes out in about 40 seconds on a fast day.

With a family of three, the minimum net income is 20,000 a month, and the highest month made 60,000 yuan.

Currently, we have bought houses in our hometown Linyi and Hangzhou, both with full payment.

b, fresh fruit

Despite the fact that it is now very convenient to buy food online of all kinds, there are still a lot of street vendors selling food.

There are two street food stalls in the neighborhood next to mine, and there are vendors selling vegetables every morning around 7am. Except for fish, which I see occasionally, other common vegetables such as tofu and pork are available.

Nor are they as disorganized as we remember, all neatly placed in the vegetable baskets.

In the morning, I still see most of the moms and grandparents generation, but also individual housewives.

In the months when my mom came to live with me, I took her to the food court and the supermarket, and she ended up warming up to the food stall over there.

When I asked why, she said that walking is a good exercise, and the food there is fresher and cheaper. And become a regular customer can also bargain, extra gift a little onion, ginger and garlic. Fourth, the neighborhood has a few older women will go shopping together, there is a human face, but also to chat a few words.

The vast majority of vegetable sellers set up stalls in the morning, while at noon and in the evening, there are many fruit sellers.

There are a lot of fruit vendors in pickup trucks near Xianlin on Tianmushan Road. They sell only fruits all year round, from selling apples, watermelons and durians to peaches, oranges and pomelo.

One of them, an Anhui uncle, mainly goes to Taizhou, Lishui, Quzhou and Qiandao Lake around Hangzhou to buy goods, thousands of pounds at a time.

For example, the recent orange on the market, go to Huangyan, Qiandao Lake, Xin'anjiang wholesale oranges, from the side of the fruit growers to buy is generally 0.3-1 yuan / catty, a wholesale of 3, 5 thousand pounds.

Early shipping to Hangzhou 4 yuan a catty, 10 yuan 3 pounds. After a large number of listing, sell 10 yuan 5 pounds. Sometimes many street fruit stores, wholesale from him.

Many of the vendors are from one family or the same village, and they go to different neighborhood bazaars to set up stalls every day. One couple sells vegetables in the morning and fruit in the evening, with a turnover of at least 1,500 a day.

c, clothing shoes and bags, etc.

Decision-making on clothing shoes and bags is more prudent than buying breakfast and fruits and fresh food every day, and not as high-frequency, but there is still business.

For example, if you sell socks, 10 yuan for 3 pairs, 5 pairs, and also 10 yuan/10 pairs.

If you go to 1688 or go to Zhuji, Yiwu for wholesale, the price of ordinary socks in 3, 40 cents, there are also good quality prices in 1-3 dollars.

And then there are T-shirts and underwear sold in the summer, which are popular on the ground floor.

The price of a T-shirt inside an ordinary store is at least 50, and popular stores like Uniqlo and Senma range from 69-99. And the actual T-shirt of the same quality costs 8-15 dollars at wholesale.

Many vendors, sell one for 35 yuan, 2 for 50, or even 3 when they are on sale.

Then again, popular brands such as Nanjiren, Longsha, Playboy and other popular brands of 4-pack of underwear cost 35-50 yuan. While the cost of a 4-pack of the same quality wholesale is 10 dollars, the vendor can sell 15-25 dollars.

So who would buy them?

I specifically squatted to see, nearby neighborhood uncles and aunts, grandparents, and construction site migrant workers are regular customers, but there is no shortage of some young office workers.

The core is cheap, the quality is not bad. Specialized in dismantling a few pieces for on-site inspection, you can also directly take a knife to scrape and burn with fire.