Current location - Recipe Complete Network - Catering franchise - What is the cost of a serving of fried noodles?
What is the cost of a serving of fried noodles?
The cost depends on what is counted? If you simply count the material is really not much, let's run through it.

The rice flour is counted as 0.5 yuan, the egg is one dollar, the oil seasoning fire add together one dollar, if you add some minced meat and another dollar, so it is considered 3.5 yuan. Buy a fried flour 10 dollars is the lowest price in the market, in the third line of small counties is also this price, if the taste passes many people buy.

We are counting if it is a stall, a stall a thousand per month (small place, can be someone else's store in front of) water, electricity and gas 2,000, disposable tableware 500, sanitation 200, ***3700 yuan. Daily cost of 120 yuan, a 1.2 cost plus materials *** 4.7 yuan.

A fried powder cost is 4.7 yuan, net profit of 5.3 yuan, this is the premise of one hundred copies per day, so buy the more the lower the cost, here is just envisioned in a small place of the stall, which also means that the flow of people is not a lot of people, the general two hours at noon, the evening 8 hours of diligence, 10 hours an hour to sell 10 copies of the 6-minute sale of a copy of the OK.

So the profit per month is

Said some off-topic, but I believe you ask a fried noodles cost is how much probably have this aspect of the consideration.

All of you upstairs don't know how to calculate the cost.

I personally specialize in noodle projects brand chain, I'll break it down in detail:

The cost of conventional catering industry refers to the gross margin of the dishes. We temporarily put the fried noodles in the fast food category, fast food items gross margin is generally between 55% and 65%, too high or too low does not meet the market rate.

The conventional way of accounting for the cost of dishes is: the cost of raw materials for the dish / dish selling price;

Take the egg fried noodles as an example: the sales price of our store is 7 yuan / copy.

Eggs two cost 0.8 yuan, 0.5 pounds of vermicelli per serving, the cost of about 1 yuan; oil and all kinds of seasoning costs 0.7 yuan, the cost of gas 0.3 yuan or so, the total cost of 2.8 yuan

That a fried egg powder gross margin of 100% a (2.8/7) X100 = 60%, is a reasonable range of the above data are extracted from the professional accountant of our company's big data accounting. The above data are all extracted from our professional accountants to account for the data.

In addition, many people to rent, utilities, labor, etc. calculated to the cost of the inside is not reasonable, because selling 100 copies a day and selling 500 copies of the cost of data apportioned into the completely different, so we can only calculate the gross profit margin and control a reasonable gross profit margin.

Finally, please do not pretend to understand the gods, haphazard guidance, easy to make people misunderstand, not easy to start a business, we have to give professional guidance, to be responsible for what is said.

A catty of rice noodles on the market is more than two yuan, can fry a rice noodle with a catty, if the cost of half of the calculation, then add an egg, green vegetables, gas, condiments, oil is probably in the form of about three dollars! However, if you add more ingredients, such as adding meat, ham, etc., the price is much higher.

Powder 0.5 yuan

Oil, salt, soy sauce and vinegar 0.5

Eggs 0.5

Time cost 1 yuan

Total 3.5 yuan.

If you want to do business there will be publicity and other customer costs 1-3 yuan.

The market price of 8-10 yuan

Not more than four dollars, the price of selling in about ten yuan

Fried rice noodles is a life common characteristics of snacks, when people enter the fast-paced state of life, began to pursue a convenient way to eat, which promotes the rapid development of the entire snack market. People with investment vision to see such a business opportunity is still very moved, have wanted to start a business way to earn considerable income, to realize the dream of wealth creation, then fried rice noodles profit is not big? How much money can a fried rice noodles earn?

Due to the different operating conditions of each brand of store, both the cost and price and income are different. Usually the gross profit margin of fried rice noodle snack store will be about 65%, to 10 square meters store, for example, per capita consumption of 10-12 yuan, the daily flow of 75-100 people, the daily turnover is 750-1200 yuan. This calculation will be as high as 225-36,000 revenue per month, according to a uniform gross margin to calculate the gross profit of 1.46-2.34 million per month.

However, the process of opening a store in the operating costs also need to be taken into account, including the rent of 1,000-1,300 yuan per month, per capita wages of 2,000-3,500 yuan per month, 600-1,200 yuan per month of miscellaneous utilities and so on. After subtracting these costs, the net profit per month is 0.81-1.39 million, and the annual net profit is 7.15-118.3 million, basically only 6-7 months to return to the capital, the profit margin is really big.

The profit of a single fried river noodle can not be generalized, some places a catty river noodle can only do one, some places a catty river noodle can do two to three, this profit gap is still very big. And the price positioning is also different, take 10-12 yuan, in addition to material costs, labor costs, etc., each sold a fried river noodle, it will net 5-6 yuan or so, it can be seen to open a snack bar is indeed very profitable, every day sales of more business, profitability will be stronger.

The above on the fried river noodle profit is not big? A fried rice noodles can earn how much money is given a clear introduction, I hope to be able to give you some reference and reference. Now the investment boom is very high, the investment policy is also very loose, open a snack bar without too much money, not too big stores, if there is no experience base, but also through the brand to join the way to start a business, more easy and trouble-free, but also get a sizable brand benefits.

My hometown is to buy ten dollars a copy, I have bought, so it is five dollars cost. Including water and electricity, booth

I also do this line of work, in fact, selling fried noodles I have been selling for several years, I also want to talk about the cost of me doing a fried noodles. In fact, I think the cost of frying a river noodle and frying a rice noodle is almost the same, the powder is about to eighty cents to a piece of ranging, sometimes workers or students they may want to eat more, so you have to a dollar powder. Sometimes some people ask for less, so the cost of the noodles is 80 cents. Eggs are usually 40 cents to 60 cents, pork may now cost more than a dollar, scrambled eggs earn a little more. Gas about 30 cents to 50 cents, sometimes two powder together with the gas used to fry a little less, as well as oil 50 cents so, and finally is the vegetables and ingredients and other even 50 cents. So the cost of a fried egg is about three dollars, and the cost of fried meat is about three and a half dollars. Different places it costs different

General 4-8 yuan, ordinary street vendors on a little less about 3-5 yuan, and sold for 5-10

How much is the cost of fried noodles I do not know don't like to eat that thing never eaten only eat fried noodles fried noodles cost is two dollars at most. Why don't I buy chow mein next time for you to ask