Burger introduction:
A burger cost in the end is how much?
The burger originated in the West and is the main fast food for Westerners. It is said that the original burger ingredients were ground beef and flour, and the Germans, at that time, kneaded the ground beef and flour together, made it into a patty, and fried it to eat. Later, this beef patty-making process spread to the U.S., where it was eaten in a round bun that was cut in half, hence the name hamburger.
Beef burgers
How much does a burger really cost?
Nowadays, burgers, in addition to adding a beef patty, will also include lettuce, onions, tomatoes, cheese slices, butter, salad dressing, pickles, and various other toppings food, which enriches the taste and adds nutritional value. The meat inside the burger is also no longer a single beef, but the emergence of chicken thigh meat, chicken fillet, fish fillet, pork fillet, shrimp and so on. A common one in China would be the fried chicken thigh burger.
How much does a burger really cost?
How much does a burger really cost?
Most of the cost of a burger comes from the cost of raw materials. In our introduction to burgers, we have already mentioned that a common burger in China is the fried chicken leg burger, so let's now take this burger as an example to briefly calculate the cost.
The ingredients of the fried chicken leg burger are chicken, bread, sauce and lettuce. The price of chicken is cheap compared to other meats, a burger with the price of chicken in about 1.5 yuan; bread is mass-produced, the cost is not high, the top and bottom of the two slices add up to about 1 yuan; the cost of the sauce and lettuce is even lower, add up to at most 0.3 yuan.
Spicy Chicken Thigh Burger
Chicken thighs need to be marinated and coated with flour and then deep fried, so the cost of the burger is also added to the cost of oil, electricity and manpower, and we will count the cost of these three aspects add up to 1 yuan. Then there is the cost of the outer packaging box of the burger, in 0.1 yuan. In total, the cost of a burger is about $3.9.
And how much does a burger sell for outside? KFC's Spicy Chicken Thigh Burger, one sells for $17; Wallace's Grilled Chicken Thigh Burger, one sells for $12; Happy Star's Happy Chicken Thigh Burger, one sells for $12. So it seems that the gross profit of a burger is at least 7 dollars.
How much does a burger really cost?
A piece of chicken is 1.2
Bread a strip of 10,6 pieces of 1 strip ~~ 0.6 yuan a piece
Burger sauce and lettuce 0.2 yuan
Oil required for frying the apportioned cost of 0.2 yuan,
Electricity 20 cents {average calculation}
Burger box 0.1
Labor {usually a star to do the burger table The average labor cost for a burger is only 10 cents or even less in the kitchen, the same in the front of the house, and the same for the management team, which adds up to $1.00
1.2 + 0.6 + 0.2 + 0.2 + 0.2 + 0.1 + 1.3 = $3.8
The price of $3.8 is not a comprehensive enough price to take into account
If you really want to calculate the price you should also take into account the fact that the price of transportation, publicity, and the cost of the burger is not the same as the price of the burger. Transportation, publicity, staff in addition to wages may also need medical, training and other aspects of the cost. If you amortize the cost in this way, it will be very complicated.
So the 3.8 yuan is just the theoretical pure cost, if combined with the actual cost of rent, decoration, equipment, taxes, etc., then it will be higher than 3.8 yuan this figure. So it's still a case-by-case analysis. The pure cost is just to give you a generalized reference.
In fact, the key is to produce sales, if the volume can go up, the cost may be less!
In addition to those, I would like to add two points, we can not simply from its production process to analyze the cost of its production, we should be from the point of view of an operator to consider the actual cost of a KFC franchise fee, I heard that hundreds of thousands of dollars, the specific how much is not quite sure; and a burger that day is not sold out, the cost of the disposal of the destruction brought about. In foreign countries, the day is not sold out, destroyed and disposed of, in China is the next day to continue to sell, sell play until!
So, the operating costs, you can calculate a fixed value, if the sales up, spread to each hamburger, it is very little!
How much does a burger cost? I am here although calculated the figure of 3.8 yuan, but in fact is not comprehensive, because in the actual opening of the store, rent, equipment, labor, taxes, etc. are costs that can not be all taken into account, and then go to calculate the specific figures.