Current location - Recipe Complete Network - Catering franchise - How much is the monthly living expenses of college students?
How much is the monthly living expenses of college students?
One month 1500-2000 is more suitable for college students.

1. Regional differences

Different cities have different consumption levels. For example, the consumption level of first-tier cities such as Beijing and Shanghai is generally higher than that of third-and fourth-tier cities. The consumption level of a university will undoubtedly affect the consumption of its students.

2. School differences

Schools are also divided into public schools and private schools. Public schools have corresponding government subsidies, so the price of schools may be relatively low, while private schools have no subsidies, so the price of schools may be relatively high.

3. Family differences

Everyone's family economic level is different, which is also the main reason for the different monthly living expenses of college students.

4. Personal consumption view

Everyone has a different concept of consumption. Some people may be more willing to spend money on catering, some people may spend money on games, and some people may spend money on other hobbies ... which also makes the living expenses different.

Breakfast 5*30= 150

Lunch 15*30=450

Dinner 10*30=300

Fruit: Because not everyone has to buy this thing every day, buy fruit once a week 25*4= 100.

Snacks: It depends on the individual. Some people eat snacks every day, but some people may not like snacks very much. Calculate an average value of 30*4= 120.

Entertainment: dormitory dinners or group dinners are inevitable, and the cause of the epidemic may be about twice a month (of course, everyone's situation is different) 100*2=200.

Water and electricity network fee: 30+30+30=90

Shopping: Everyone shops in different directions. Some people may buy more clothes and shoes, some people may buy more cosmetics and skin care products, and others may be daily necessities (toilet paper, laundry detergent, shower gel, shampoo, etc.). ), that is, a month in 350 yuan.

* * * meter: 1760 This is only a rough figure, which can be increased or decreased according to everyone's situation.