Many friends are concerned about the expenses for a month at Luoyang Institute of Technology. In fact, the consumption level in Luoyang is not high. As a senior student of Luoyang Institute of Technology, let me introduce to you the daily necessary expenses!
1. Three meals a day
Breakfast: eggs + cakes or steamed buns + porridge, 5x30 = 150 yuan (there are also exceptions for school breakfast, such as a steamed bun + a plate of vegetables + a bowl of porridge =about 3 yuan).
Lunch: usually 5-8 yuan, 8x30=240 yuan; dinner: same as above, 8x30=240 yuan. Therefore, the total of three meals a day is: 630 yuan.
2. Living Expenses
Daily necessities and telephone network costs? 100 yuan, learning supplies 50 yuan, fruit, milk, spicy sticks and other snacks 50 yuan.
3. Travel expenses and others
(Only buses in Luoyang District) The bus card is recharged to about 50 yuan. You must have an emergency fee of 150 yuan in WeChat, Alipay or your wallet.
So the total living expenses for one month at Luoyang Institute of Technology are: 1,030 yuan.
The cost of a month at Luoyang Institute of Technology is actually okay, not very high. Students who want to apply for Luoyang Institute of Technology can refer to it!