Eating:
1. School canteen:
Breakfast: bread (5 cents), cakes and desserts (different prices), porridge (1 yuan), noodles and flour with meat (3 yuan), noodles and flour without meat (2 yuan)
Lunch and dinner: 1 two meals. One green vegetable is about 1 yuan. 1 meat, 2.5-4 yuan. It tastes so-so. But personally think the price is more expensive.
2. Outside the school.
Qianmen:
Closer: the best soup in the world. Shaxian County, Fujian Province. Luo Ji Aftertaste source. Xinzhengyuan ... The price is acceptable (generally, the package in 6 yuan can be done). It tastes all right.
farther: Jia Jia Wang. There is more than one Tang Jia in Beijing ... (a little bit more advanced)
A little further away, there are food streets and food cities ...
Back doors:
A bunch of ... (generally, 6 yuan's set meal can be done).