Current location - Recipe Complete Network - Food world - How to spend the least money to experience delicious food at Universal Studios?
How to spend the least money to experience delicious food at Universal Studios?

When you come to Universal Studios to eat, of course you have to eat something unique here, otherwise it would be no fun if you could also eat it outside, right?

I went there when I was in college. I was a little short on money, but I still knew how to buy some food. I would like to recommend a few types. It costs less and is delicious!

!

!

1. Minion ice cream price: 40 yuan. It is in the shape of cute minions. It was September when I went there and it was not that hot, so I can hold it for a long time and take pictures everywhere. Hehe, you can get it at the small shop next to Minion Park.

I bought it from a cart and when I finally couldn't bear to eat it, I realized it was banana flavored, which was pretty good!

2. The Three Broomsticks Restaurant This is a cost-effective restaurant for lunch. It is located in the Harry Potter School of Witchcraft and Wizardry area. It has a special atmosphere. The weather when I went there in September was not bad and it was not very hot, so I was more interested in sitting down.

Outside the restaurant, I ordered the following based on the cost-effectiveness and the situation I purchased at the time: grilled chicken and ribs platter + fish and chips + butter beer. The total is 256 yuan, which can be eaten by two people. If you have a small appetite

It can be eaten by three people.

The grilled chicken and spareribs platter I ordered was huge, especially the butter beer, which is particularly famous. Even if you don’t eat, you still have to drink one. The line has been waiting for a long time. Ordinary disposable cups cost 50 yuan a cup. If you want to bring one,

Souvenir cup, that’s 80 yuan.

3. You really need to try roasted turkey legs. You may think they are the same as chicken legs at first, but there are really differences. After all, I haven’t seen them elsewhere, so I recommend them because I haven’t eaten them.

Located next to the Decepticon roller coaster, the price is 75 yuan. Really, the meat feels very tender, and even though it’s big, it’s so tasty that I’m full in just one.

4. Bibi’s multi-flavor beans are the multi-flavor beans in the Harry Potter movies that have all the flavors, including snot, earthworms, earwax, etc.

It’s 79 yuan per box. If you’re giving this to someone else, you can buy it depending on your mood. If you’re eating it yourself, it’s best to try it with a friend. My friend and I bought one flavor each and then ate them in different places. What should I say?

, a taste that cannot be described in words.

.

.

.

In fact, there are also mixed ones, but the flavors are so random that I’m afraid I won’t be able to stand it, so we all buy the designated flavors and eat them interchangeably.

5. Myers Restaurant heard that the blueberry croissant muffin here is 25, the peanut butter cookie is 25, and the mango pudding is 28. These are all delicious. Buy one per person and swap them with each other. You can eat them all. One more sentence

Oh, my favorite is the blueberry croissant!

!

!

!

To sum up, I spent a whole day eating and playing. I went in after breakfast. I bought Minions ice cream in the morning, Three Broomsticks for lunch, roasted turkey legs and strange-flavored beans with friends.

We also shared the cake with friends. There were four of us and we spent an average of about 340 yuan per person. We ate quite a lot and were very satisfied.

Draw the key points!

!

!

So I think if you want to spend the least amount of money to experience delicious food at Universal Studios, not only the value for money, but also if you want to eat more delicious food, then invite a few friends to join you and change the food.