Current location - Recipe Complete Network - Food world - How much is the living cost of Xiamen University?
How much is the living cost of Xiamen University?

The prices at Zhang School are relatively cheap. If you eat some snacks outside, you can basically eat for 5 yuan, and you can eat well for 10 yuan. If you have a dinner, it will cost about 25 yuan per person. As for the canteen: rice is free, breakfast costs 2 to 3 yuan, lunch and dinner depend on which canteen you eat, and what you eat. Generally speaking, the south district canteen is more expensive but more delicious, and the north district canteen is cheaper, about 5 yuan per meal. You can buy 1 or 2 meat dishes with the money, which is about 7 yuan if it's better. Calculating this, the average daily food expense is about 15 yuan. The monthly food expenses are 500 yuan.

Zhang School’s campus network is free of charge. If you don’t use air conditioning, the electricity bill is 20 degrees per month. In summer, the electricity bill is about 20 yuan a month.

Broadband seems to be 30 a month? I’ve never done it before, so I don’t know much about it.

As for the transportation fee, 20 yuan for a round trip to Xiamen is just right. In fact, if we girls don’t buy clothes... We can still eat fruit every day with a living expenses of 600 per month~ Boys are fine in this regard.

In terms of activities... The club pays a social fee. The most expensive one is 60 yuan for ballroom dancing, which is usually 20 yuan. You can participate in activities for four years. If it is an open activity that requires funding, it is usually 20 yuan. Food Association and Handicraft Association only cost 15 yuan a time. And class outings are usually only 2 or 3 times a year, which adds up to 50 yuan.

So if you save some money, 700 yuan a month will be enough. If you buy a communication package specifically for students, the phone bill may be even less. But make sure you have around 100 yuan in your wallet at all times~

Hope this helps you