Current location - Recipe Complete Network - Dietary recipes - Toon is 80 yuan a catty, why can it be sold so expensive in the city?
Toon is 80 yuan a catty, why can it be sold so expensive in the city?

Toon is a very common delicacy in the countryside, and while there are some people who have difficulty accepting the flavor of toon, there are some people who enjoy eating toon very much. Toon is so expensive because it is very difficult to pick and the amount of wild toon is getting less and less. The first reason why the price is expensive is because the production of toon is not high, we can see the dense toon trees in the countryside, but these can be eaten in a very small place, and need to manually pick little by little, there is also the planting cost of toon is very high, if it is planted in the open air, then the toon buds are very late, and it is also very easy to appear the phenomenon of the damage of the toon tree.

It is a good idea to plant the toon in the open air.

I. Why is the toon sold very expensive?

The toon has no way, long time preservation, so the toon is also a seasonal food, and every year to eat the toon time is also very short, probably within half a month. There is no way to transport the toon to other places for sale, because the toon may die within a few hours, and it will also become very unfresh. If a vacuum is used or a special vehicle is used for transportation, this will also greatly increase the price of the toon. When I was small, I could often see some toon trees, and nowadays, the toon is really less, so the price is also getting more expensive. Coupled with the fact that the flavor of the toon can not be replicated, the flavor of the toon is very special, and there is also the phenomenon of the scarcity of things.

Second, toon is delicious?

My own personal inability to accept the flavor of the toon, but most people think that the toon scrambled eggs is very delicious, but also more able to accept the unique flavor of the toon. Turnip greens have their own love, if you think the flavor of the toon is better, you can also choose to go to make a purchase, and the price of the toon is very expensive, you can also choose to go to the countryside to pick some wild toon.

three, summarize.

Toon's price is expensive is a certain reason, if you can not accept the price, you can also go to the picking, can greatly reduce the cost. Toon cooking method is also very much, but we need to go over the water in advance, which can also make the taste of the toon more good.