Current location - Recipe Complete Network - Complete breakfast recipes - How much does propolis cost per pound (how much does pure earth honey cost per pound)
How much does propolis cost per pound (how much does pure earth honey cost per pound)
Propolis is still expensive, natural propolis costs thousands of dollars, while artificially processed propolis can be a few hundred dollars.

How much does propolis cost?

Bee propolis is a very valuable tonic. It is usually made from a mixture of resins collected by bees from plants, flowers, or the trunks of plants. Natural propolis is an opaque, gelatinous solid with a distinctive aroma. Natural propolis is accompanied by bee secretions during the process of combining the resins. Natural propolis is cold and has a slightly bitter and pungent flavor when used. Natural propolis can be used in a variety of ways, including as a beauty supplement, as well as a treatment for many types of inflammation and as a pain reliever.

How much does natural propolis cost?

Natural propolis is also of particular significance in the overall survival of bees. Propolis is a treasure that maintains the health of the entire bee dynasty. The production of propolis is also particularly rare, according to research shows that a colony of 50,000 to 60,000 bees can only produce about 90 grams of propolis per year. Visible propolis is very valuable Chinese medicine.

Natural propolis is known as "purple gold" because of its low yield and high nutritional value. For natural propolis mass production mainly in the early summer and fall plant growth season. Plants that can provide collagen for bees, China's general varieties of willow, cypress, birch, pine, etc., in some peach, pear, apricot and other plants can also be more or less.

Natural propolis contains a lot of nutrients such as, a variety of amino acids, fatty acids, enzymes, vitamins, a variety of trace elements, etc. It can be said that propolis is a natural medicine library. It is understood to show that China produces more than 300 tons of propolis per year, but China has to use up more than 1,000 tons per year, so the price of propolis is still relatively expensive, the average price of about 1,000 pounds.