Current location - Recipe Complete Network - Catering franchise - Excuse me, how much do Yunnan specialty snacks cost? Thank you~
Excuse me, how much do Yunnan specialty snacks cost? Thank you~

things in Yunnan are not expensive. I have been there before.

it's cheaper if you buy wine in their private shop.

it's more expensive in tourist attractions and places for tourists to buy.

Crispy plums, crisp plums and preserved fruits are not much different from other urban shops.

Pu 'er tea, well, I remember there are many kinds of Kung Fu teas. This one is of the same grade as ours. At that time, I bought 51 yuan 1 Liang of Kung Fu tea,

a take-away breast fan, a hand-boiled dry bar (made of beef), which looked like tens of dollars a catty.

Flower cake (a kind of shortcake filled with roses) is similar to ordinary cake shops.

yak meat. This is not a specialty of Yunnan. I bought it in Qinghai before, and it is also graded. I bought it in a blue package. There are many small bags in the big bag, and it costs more than 1,111 yuan. I don't think it is much. Weighing is very cheap, and there is still hair in it. .