(Remarks: The daily operation of 200 kg of noodles is calculated by employing 6 people, and the cost of materials is calculated by the day, and other expenses are calculated by the month. )
I. Material cost:
1, noodle cost: 200X 1. 5 yuan/Jin =300 yuan
2. advocate material cost: 30 kg X 13 yuan /kg =390 yuan.
3. Seasoning cost: about 20 yuan for oil, salt, sauce and vinegar.
Total: 7 10 yuan
Second, the daily sales
2 Liang Yuan/Liang X 1000=6000 Yuan
Third, the daily gross profit.
Daily gross profit = daily sales-daily material cost
6000—7 10=5920
Fourth, monthly gross profit.
5920X30= 158700
Verb (abbreviation of verb) labor wage
1200X5=6000
Sixth, store rent.
Chengdu is close to hospitals and schools, with an area of about 80 square meters, with an average of 4,500 to 5,000, and a height of 5,000.
Seven. Fuel cost: 500 yuan
Eight, other expenses (including property management fees, water fees, TV viewing fees, etc.). ):
Property management fee: per square meter 1. 5 yuan X80 square meters = 120 yuan; The water fee is 3 tons per day and about 90 tons per month, RMB: 1350 yuan; The electricity charge is calculated in summer, and the electricity is supplied every day 15 hours, 2 degrees per hour, and each degree 1. 5 yuan: 1350 yuan.
Total (net profit excluding tax):158700—6000—5000—120—1350—65438 =144380.
Please correct me if the data is inaccurate.