Breakfast: 2 steamed buns+soybean milk, around 5 yuan. Lunch: fast food restaurant set meal 15-30 yuan. Dinner: Too many choices are like having a light meal at noon. If it is improved, three or five colleagues will order in the restaurant, and the average person only needs 40-50 yuan.
Don't listen to the statement that consumption is extremely high. The person who said this is not familiar with Liuzhou in Guangxi at all, and will not choose a restaurant with low price and good quality near residential areas. In terms of food, I think Liuzhou, Guangxi is no more expensive than any coastal area.
It will be cheaper if we buy our own food and cook. As working-class people, we should cook our own meals. A family of three, 2000-3000 yuan per month is enough.
Consumption should be saved, this is a meticulous work, so consumption should pay attention to:
1. Don't trust advertisements. In order to promote sales and make profits, some businesses often take unfair competition, publish false advertisements and even sell dog meat. Don't waste money on such false advertisements. This is an IQ tax.
2. Be prepared before shopping and collect relevant information. Don't rush to buy goods you don't know, buy them in a planned way and make full use of your money. 100 yuan can be divided into three parts, never into two parts.
3, shop around, go and see more, know fairly well, and consider choosing a merchant with guaranteed service to buy affordable and good goods.