Current location - Recipe Complete Network - Complete cookbook - The picture shows the recipes of Yu Ying primary school. (1) How much does it cost to buy a bowl of rice and a plate of scrambled eggs with tomatoes? (2) Naughty brought 10 yuan, what should I do?
The picture shows the recipes of Yu Ying primary school. (1) How much does it cost to buy a bowl of rice and a plate of scrambled eggs with tomatoes? (2) Naughty brought 10 yuan, what should I do?
(1)0.80+3.80=4.60 (yuan),

A: It costs 4.60 yuan to buy a bowl of rice and a plate of scrambled eggs with tomatoes.

I want to buy two steamed buns, one scrambled egg with tomato and one sparerib with garlic.

0.50×2+3.80+5.20,

= 1.00+3.80+5.20,

= 10 (yuan);

Answer: You can buy two steamed buns, one scrambled egg with tomato and one sparerib with garlic.