Current location - Recipe Complete Network - Complete cookbook - Obviously, it costs 4 12 yuan to buy four planes. How much does it cost to spend a toy plane like 12?
Obviously, it costs 4 12 yuan to buy four planes. How much does it cost to spend a toy plane like 12?
1, the first method:

Each plane is: 4 12÷4= 103 yuan.

12 aircraft:103x12 =1236 yuan.

2. The second method:

12 aircraft is 4 aircraft: 12÷4=3 times.

12 aircraft: 4 12X3= 1236 yuan.