Current location - Recipe Complete Network - Food world - Preparing for the class reunion in winter vacation is about 3. Please know how much it will cost. The place is Chuzhou, Anhui.
Preparing for the class reunion in winter vacation is about 3. Please know how much it will cost. The place is Chuzhou, Anhui.
hello! Let's talk about going to KTV first. A middle package can accommodate about 15 people, and it takes about 12 for a middle package to have fun for three hours. It's good for 3 people to have two middle packages. * * * Around 24 yuan, you can't sing without food, so you'd better bring your own food. KTV also sells it, but it's too expensive and uneconomical. KTV generally doesn't allow you to bring food in, so you'd better bring it in your schoolbag. It is most cost-effective for too many people to eat melon seeds (5 yuan is enough), and water is also necessary. About 3 bottles of water are needed (each bottle of 1.5 yuan ***45 yuan is best bought outside), and it is not enough to buy any more. Of course, we should also buy some biscuits and snacks (about 2 yuan), and go to KTV3 for 3 people for about 535.

If you go to a restaurant and bring your own drinks (it's cheap outside), don't bring your own beer and liquor. Three tables for 3 people are enough. If each table comes according to the standard, it's less than 5, and the total is about 15.

It all adds up to about * * * 2, yuan, and it's better to add 5 yuan just in case you need it.

The above consumption is arranged according to the party in our class, but there are 34 students in our class. You'd better make a plan by yourself with reference to the above data and make a budget suitable for you.

have fun! ! !