The cost depends on the specific things you deal with. But you should also buy some plastic tables and chairs and benches. This is easy to handle. Go to ocean university plastic street wholesale, ask more, remember to bargain. Similarly, some plates and bowls can also be wholesale. Let me give you a suggestion. It is best to use iron tableware for others to eat. If you use a plastic bowl, it will cost a lot of money and it will be unhealthy in the long run.
The purchased sugar water is too unsanitary. If you want to come back, do it yourself. Always remember, after all, this is food. Don't be greedy and cheap to put saccharin, only brown sugar. Only real things can be sold. And you can assure the guests in the general direction, so that you will have credibility.
If students are the main source of tourists, it will be six o'clock. In winter, it's not too late to come out at seven o'clock, because people eat late at that time.
Of course, if you want to ask this question, you should eat their food and have a lesbian relationship, but you should know that you can't dig too much from their mouths. After all, who likes competitors? You can ask them about the specific application procedures. As long as you have a good attitude, most people will not refuse to answer such questions. For example, you order something to eat first, and then pretend to ask casually, "Wow, how long have you been in this business? Are you still working hard? " "You should recover the cost more easily than those who open stores, right?" ..... Then you can guide them to talk about specific things, and speak skillfully, and don't let them think that you looked down on them before. Pretend to be simple, listen more and talk less, so as to get information.
As for making their own syrup, the common ones are: sweet potato syrup, mung bean syrup, red bean syrup and so on. These are easy to make, but difficult to attract customers. I have a good introduction here. It is cooked with sweet corn, apricot and walnut kernel. The ratio of materials is 3: 2 to 1. Brown sugar is used. You can introduce it as a feature. It doesn't matter if it is expensive, because the materials are fresh, suitable for all ages, and Xian Yi is rich in nutrition. Girls prefer to drink it for beauty, so it is a very good choice. In addition, don't smash the whole walnut, but cut it into pieces the size of a thumb nail. Nanxing is sold in pharmacies, and it is not expensive. Walnuts can be bought in the market, and it won't go bad to buy more at a time and put them in the refrigerator. But sweet corn must be fresh so that everyone can eat it, so buy it on the same day and use it on the same day.
Besides, how much money can you earn just by selling sugar water? It is best to sell fish eggs, shrimp balls, fried tofu and vegetables at the same time, so as to be guaranteed.
Finally, good luck!