Current location - Recipe Complete Network - Food world - How much is the college living expenses?
How much is the college living expenses?

College students' living expenses control ○ Eating: 69 yuan breakfast: 5×3=15 yuan (soybean milk+steamed stuffed bun, milk+eggs, porridge+soy sauce cake) Lunch: 1×3=3 yuan (balanced meat and vegetables, balanced nutrition dinner: 8× 3 = 24 yuan (generally eating less dinner, so it is a little cheaper, so it is not recommended. ) ○ Telephone charges Internet charges: 45 yuan Telephone charges: 3 yuan Internet charges: 15 yuan (campus card package bought, 15 yuan a month, 1 G traffic, super cost-effective! ) Fruit: I usually buy it three times a month in 45 yuan, once in 15 yuan, ***45 yuan ○ Snacks: When 4 yuan grew up, he didn't like to eat snacks as much as he did when he was a child, but occasionally he was greedy, and he usually bought it twice a month, once in 2 yuan, ***4 yuan ○ Dating party 2 yuan now has to ask for leave outside the school, so he usually goes out less often, twice a month, and once he goes out for dinner with friends in 1 yuan. Another time is to date my boyfriend. We will take the initiative to pay for eating a lot of delicious food, going to the movies, going shopping, etc. On average, we will date 1 yuan, ***2 clothes and shoes, etc. 2 yuan. I usually buy two sets of new clothes every season. On average, I buy clothes around 2 yuan every month: I buy some minority clothes that are more textured, except for thick clothes in winter, which are more expensive. Clothes in spring, summer and autumn are generally in their early 8s-2s. Before that, I will buy some cheaper sweaters, and then I don't want to wear them after pilling and deformation. It is better to buy a slightly better one at the price of two cheap clothes (only representing my personal opinion, not to bar) ○ Cosmetics and skin care products (1 yuan per month on average). I don't buy these every month, but I can use a set for a long time. I will buy a new one when I run out. Although I wear makeup every day, I don't buy anything unnecessary or impractical. If I'm not a beauty blogger, I really don't need to buy many sets. I can save a lot of money by buying empty bottles. That's how I live, hahaha. If you need to recommend my daily cosmetics and skin care products, please leave a message in the comment area and share it later. Total: more than 1,32 yuan is my actual expenses, which generally fluctuate from 1, to 1,5 yuan every month. If I feel that I spend too much, I will control it and reduce some unnecessary expenses. 1,5 yuan a month is enough for an ordinary family. If the family conditions are better, let's talk about it. Because we live in different cities, schools, family conditions and lifestyles, it will lead to different consumption levels, which are normal phenomena.