Current location - Recipe Complete Network - Food world - How much does it cost to live in Sydney for a month?
How much does it cost to live in Sydney for a month?

There are currently approximately 100,000 international students in Sydney, making it a city favored by international students.

As the most livable and most expensive city in the world, how to live in Sydney has become another important issue facing international students in addition to successfully completing their studies through Final.

Below I have compiled some knowledge about living expenses for studying abroad in Sydney for one month. I hope it will be useful to you.

Study Abroad in Sydney: Rent No matter where you study abroad, rent has always been a pain in the hearts of international students, and it always occupies a large part of the monthly living expenses.

Daisy is currently studying for a master's degree at the university. In order to control her rent expenses, she did not choose the school dormitory, but rented a house off campus about an hour's drive away from the school.

Daisy lives in a House. Since there are many rooms and there is a studio next to it, the rent here is relatively cheap. Daisy’s single room rents for $150 per week. “The roommates we rent together are basically students.

We usually have a lot of fun chatting while cooking. Although it is a bit far away from school, I usually listen to music or the radio. The important thing is that the long drive forces me, a night owl, to start going to bed early and getting up early.

Study Abroad in Sydney: Transportation Expenses In addition to rent, transportation expenses are also a fixed and big boss in monthly expenses.

Due to the need to work and go to school at the same time, Daisy goes out at least 5 days a week.

She said with a smile that she had been thinking of many ways to save transportation expenses.

Daisy currently uses a paper My Multi 2 season ticket. The discounted price for international students is $43,590, valid for 90 days, which is about $34 per week.

During the winter and summer vacations, I have plenty of time. Every Monday, Daisy will go to the city to start a "one-day city tour" using her Opal card.

The Opal card is a new transportation card launched in New South Wales. The daily transportation fee is capped at $15, and the consumption is capped after swiping the card 8 times a week.

The distance between light rail stations in the city's inner city is only 200-300 meters at least, and one light rail ride only costs $2.1.

The City circle train station is also near various shopping malls, attractions, and museums.

The off-peak price is $2.36.

"I will go to the city on Monday and take the nearest light rail, train or bus every hour. I can swipe it about 6 times a day. Including work trips, I can control the transportation cost to about $22." Daisy said, "The total cost of the Opal card

There is an hour gap between trips. When I am working and studying, I have limited time, so I have to use it to explore the city during the holidays. When I arrived in Sydney on the first day, I was worried about getting lost, but now I don’t worry about it anymore.” I think, the Opal card.

The feature of capping the fare for 8 trips per week can also be used in other neighborhoods. If time permits, you can take the bus once at the adjacent train station one hour early before class every day, and you can swipe it once more when entering the station one hour after getting off the bus.

.

Or when you get off the line and pass through the light rail station, you can also swipe your card once at the adjacent card swipe machine 200 meters away, which can also be accumulated once.

If Daisy uses this method, the Opal card cost will be around $26 a week.

I think this method is more suitable for trains and light rails with fixed times. Buses are limited by road conditions and may be delayed or delayed, delaying class and work.

Study Abroad in Sydney: Food Expenses Prices are from supermarkets and may fluctuate due to seasonal promotions and other reasons.

"Learning to cook and graduating from the dark culinary world" is the first gain in life that comes to Daisy's mind.

"In the first semester of studying abroad, it was difficult to balance study, work, and life. When I got home, I was so tired that I only wanted to eat fast food and frozen food. As a result, my living expenses and weight exceeded the standard." Now, Daisy found out based on the recipe information on the Internet.

There are many recipes suitable for one person to cook. Some dishes do not need to be turned on and can be cooked in a rice cooker.

"I especially liked Western food and pizza in China, but now I realize that home-cooked food is the best way to satisfy my Chinese stomach." Daisy's courses are mainly taken at noon and afternoon, and dinner has become the meal that takes the most time.

The main staple food is rice. The extra rice can be made into fried rice at noon the next day, or you can just make more in the evening and use it as lunch the next day.

Daisy works two days a week, and the restaurant where she works provides working meals, so for two days a week she doesn't have to think about the ultimate question in life: "What to eat today?"

Three meals a day cannot satisfy a foodie.

Daisy discovered various brine condiments in Chinese supermarkets, so she tries them every month. This month her new dish is chicken feet with pickled peppers.

The 4 pounds of chicken feet that were braised one after another were quickly "ransacked" by roommates and classmates.

Last month, Daisy positioned her snacks on fruits and biscuits and began to research the mainstream biscuits in the Australian market. This month, her snacks were changed to fruits and nuts.

On weekends, Daisy occasionally hangs out with friends, or simply goes to a friend's house to cook and chat.

“On a rainy day in Sydney, it’s the best time to gather around a friend’s house and eat hot pot. You can have a fun day without spending a lot of money.