Water and electricity costs:
Water and electricity charges in Sydney are collected quarterly, with electricity charges around 145 and water charges around 1 10.
Because of the mild climate in Sydney, air conditioning is only needed for a few days in winter and summer, which saves a lot of electricity. However, gas is included in the electricity bill, which is still very cheap.
Water consumption is relatively large, and it takes a lot of water to take a bath at least every morning and evening and twice a week. On average, the monthly water, electricity and gas bills are around 90 yuan.
Communication fee:
The monthly mobile phone bill is in 60 yuan, where you can make 600 minutes of calls, and there are no restrictions on SMS, roaming charges and answering fees.
The fixed monthly fee for the landline at home is 30 yuan, and other telephone charges are extra.
Internet access fee is 50 yuan per month, and broadband is 36G. And 80 yuan 120G.
Transportation costs:
Traffic in the city mainly depends on self-driving and public transportation. Due to the high parking fees in urban areas, people usually go to work by bus. The public transportation in Sydney is very developed, and there are many kinds of bus cards.
The red season card can be used by train, bus and ferry in the designated area for unlimited times. This season card is 4 18 yuan each. With this card, you can cover six traffic areas in Sydney, which is very convenient, especially ferries, which is equivalent to visiting Sydney Harbour by cruise.
Car maintenance fee:
Car maintenance in Sydney is very cheap and the insurance premium is very low. Toyota's seven seats are fully insured for one year 1700 yuan, the registration fee is about 300 yuan, and the vehicle inspection is about 30 yuan.
Not to mention the cost of gasoline, although it is more expensive than the United States, it is much cheaper than Beijing. Toyota's fuel tank capacity is 75 liters, and even though the oil price fluctuates frequently, it has never surpassed that of 80 yuan. Because of the good quality and sufficient quantity of oil, this box of oil can basically run back to Canberra.
Travel, vacation and leisure life:
Flying in Australia is really cheap. When flying from Sydney to Melbourne, Brisbane, Gold Coast and Hobart, if you take Jetstar flights, the discount tickets are generally around 79 yuan. If you are a promotion ticket, you only need 49 yuan and sometimes 39 yuan. If it is VERGINBLUE, it will be a little more expensive. Qantas is the highest, about 90. Because the travel expenses are low, many Australians travel.
There is basically no charge for tourist attractions in Australia. Except for parking fees, all national parks don't accept tickets. Parking fee 10 yuan, unlimited times.
All beaches in Australia are also free, but the swimming pool is charged. There is no time limit for going to 6 yuan every time.
The badminton court of the city gymnasium is hourly 10 yuan, and the basketball court is hourly 15 yuan.
45 yuan per golf course (9 holes in Moore Park, which may be cheaper if you go to the suburbs).
My spare time in Sydney also includes watching movies and performing. It's not too expensive to see a movie here. There is no difference between a big movie and a small movie. The first round ticket price is 17 yuan in the evening and 12 yuan in the daytime. One day a week in 7 yuan, every cinema is different.
The ticket price of Sydney Opera House is much higher than that of movies (or lower than that in China). For an opera or ballet, the class B ticket is between 70 and 90, and the class A ticket is about 120.
The concert tickets here are between 40- 100 yuan, especially from China, and the ticket price is basically between 30-80 yuan.
Clothing:
As far as clothing is concerned, most things are made in China. A pure wool suit 2 10 yuan, with pants around 70 yuan.
If it is not a famous brand, clothes in Sydney rarely exceed 100, and around 30-50 is more common.
So whenever there is a discount season, people who buy clothes buy more, just like we buy vegetables.
Daily necessities:
Daily chemical products are cheaper. L 'Oreal's hair dyeing suit is not as good as 20 yuan. The prices of shampoo and hair care products from Pan Ting and Sassoon are around 10 yuan, and the quality is obviously better than that in China.
Washing powder and detergent are basically below 10 yuan, about 5-6 yuan.
The detergent and degreaser used in the kitchen are basically a few yuan a bottle.
You can buy a big bag of toilet paper, toilet cleaner, perfume and so on. 50 yuan is needed in the toilet.
Sunscreen is generally a good one around 20 yuan.
Food:
When it comes to eating, the difference is more obvious and the feeling is deeper. Supermarkets in Australia have discounts all year round and every week. The following are discounts:
Suit chicken: about 10 yuan
Beef lamb chops: 7 yuan/Jin
Chicken legs and wings: 2.5 yuan/kg
Pork stuffing: 10 yuan /2 kg (if you only buy one kg, the price will be higher, and there is no water at all).
Pork with skin (like the tip of Beijing's back buttocks): 6.5 yuan/Jin.
Eggs: 2.7 yuan/1 dozen (700g).
Fish (Blind Cao): 15 yuan/kg
Shrimp: 2 1 yuan/kg (only 7 yuan/kg if there is a discount in the supermarket).
Salmon (sashimi): 45 yuan/kg
Mixed seafood (cuttlefish, squid, shrimp, scallop): 9 yuan/bag.
Laoganma Chili sauce costs more than one yuan here, and you may get 7-8 yuan in China.
The prices of other vegetables are not particularly concerned. Generally speaking, they are much more expensive than those in the United States, but they are still cheaper than those in China.
Special note: The revolving restaurant in Sydney Tower has a buffet. If you book through a travel agency at noon, there will be one person in 40 yuan, one in 36 yuan some time ago and one in 68 yuan at night. Buffet includes: oysters (famous Sydney oysters), prawns, roast beef, mutton, kangaroo meat and other hot and cold dishes, ice cream and cakes. Eating here is especially worthwhile. There are not only delicious food here, but also beautiful scenery. The air quality in Sydney is particularly good. Not only can you see all the bay views and city views, but you can also see the blue mountains dozens of kilometers away. Melbourne
Fruits and vegetables:-both in one kilogram.
Watermelon: 1.25 Australian dollars (now the discount is mostly 85 cents)
Apple: 4.00 Australian dollars
Pineapple: 3.00 Australian dollars
Mango: 1.90 Australian dollars
Banana: 1.90 Australian dollars
Tiz: 7.98 Australian dollars.
Cherry: 9.00 Australian dollars
Kiwifruit: 60 cents each
Pear: 4.00 Australian dollars
Cucumber: 2 Australian dollars.
Green vegetables: 1.50 Australian dollars-brunch
Pumpkin: 1.85 Australian dollars
Spinach: $4.00-brunch
Lettuce: 1.00 Australian dollar
Broccoli: 2.98 Australian dollars
Cauliflower: 2.00 Australian dollars
Radish: 3.00 Australian dollars
Sweet pepper: 2.00 Australian dollars
Onion: 1.98 Australian dollars
Potatoes: 4.98 Australian dollars
Sweet potato: 3.98 Australian dollars
Mushrooms: 4.98 a box.
Carrots: 2.98 Australian dollars
Celery: 1.98 Australian dollars
Meat:
Chicken breast: 6.98 Australian dollars
Chicken wings: 3.00 Australian dollars
Chicken leg: 6.00 Australian dollars
Pork products are slightly cheaper than chicken.
Beef is a little more expensive than chicken.
Kangaroo meat: 4.98 Australian dollars (delicious, excellent meat for girls who love beauty, and the meat with the least fat according to nutritionists)
Seafood is generally expensive.
Snacks:
Soft candy: 3.00 Australian dollars
Chocolate: 3.00 Australian dollars
Milk: 2.00 ~ 4.00 Australian dollars
Yogurt: 4.00 Australian dollars
Juice: 4.00 Australian dollars
Macaroni: a box of 1.00~~2.00 Australian dollars
Ice cream: 3.00 ~ 6.00 Australian dollars per kilogram.
Cookies: 2.00 ~ 6.00 Australian dollars
Coffee: 5.00~~ 10.00 Australian dollar
Coke: 2.00 Australian dollars
Instant noodles: 80 cents
Cake: 15.00~~25.00 Australian dollars.
Peanut: 5.00 Australian dollars 500 grams
Cashew nuts: 4.00 Australian dollars 500 grams
Volcanic fruit: 20 Australian dollars 1 kg
Daily necessities:
Shampoo 4.00 ~ 7.00 Australian dollars
Shower gel 7.00 Australian dollars
Socks: 5.00 Australian dollars
Towel: 3.00 Australian dollars
Tissue: 2.50 Australian dollars per box.
Toilet paper: 4.00 Australian dollars four tubes
Dishwashing essence: 2.00 Australian dollars
Washing powder: 6.00 Australian dollars
Soap: 3.00 Australian dollars
Notebook: 2.00 ~ 4.00 Australian dollars
Pen: About 7.00 Australian dollars.
Quilt: 60~~80 Australian dollars
Pillow: 20 Australian dollars
Bed sheets: 40 ~ 60 Australian dollars
Electric blanket: 30~~60 Australian dollars
Electric fan: 20~30 Australian dollars
Pot: About 20 Australian dollars.
Pot cover: about 18 Australian dollars
Cup: 2.00 Australian dollars
Dishes: four sets 16 Australian dollars
Table lamp: 20 Australian dollars
Chopsticks: 6.00 Australian dollars
Knife: 6.00 Australian dollars
Television: about 200 Australian dollars, the smallest 14''
VCR: About 200 Australian dollars.
DVD player: about 300 Australian dollars
Hot water kettle: 17~~40 Australian dollars
Toaster: 20~~40 Australian dollars
Microwave oven: 180~~300 Australian dollars
Hair dryer: 40 Australian dollars
Canberra
I found that the cost of an ordinary China student in Canberra is for reference only:
Rent:
The biggest expense, living in the dormitory provided by the school, is 120 Australian dollars per week.
The advantages of student dormitory are: free water and electricity, close to the school, and you can take time to come back for dinner or nap at noon. Basically, you don't need to bring your own computer, and you don't need to pay transportation fees.
Food:
Generally speaking, students are unlikely to have time to plan every meal carefully, so it is inevitable to cook several meals at a time. The quality of such food is not high, and it is meaningless to invest too much. Simply put, about 40-45 yuan a week is enough. If you are too gluttonous, go to a Chinese restaurant. The cost is between 10-20 yuan, and you can afford it occasionally.
Telephone charges:
When you are away from home, it is essential to call home, especially for those who have families. Calls to China from here are charged in two parts. Local access fees and international telephone charges. TELSTRA is the exclusive operator of local telephone, but it is not expensive. This is an infinite time system. Pick up the phone and pay the same money for one minute and 24 hours. International calls all use IP cards, which are too cheap to imagine. The latest card costs 2.5 Australian dollars per minute, less than RMB 1.5 cents.
Haircut:
If you don't want to be a rock singer, you must get a haircut on time. There are two ways. First, everyone helps each other. However, personal skills are limited, but they are affordable. To the barber shop, the price is quite considerable. I found a hairdresser in Hongkong, and the price is 17 yuan. It is said that there are cheaper ones.
Cigarette:
Smoking in Australia is a huge expense, especially for students. There are many ways to buy cheap cigarettes, but generally speaking, they are not cheap. A pack a day, at least 4 yuan a pack.
Canberra is not big and there are not many places to spend. If you can integrate into the circle of foreigners, you can drink and dance, and spend a week 15 yuan.
This expense list is only applicable to children of civilians. In Canberra, it is easy to spend money, and it is easy to spend no money.
Brisbane
Brisbane's consumption is almost 30% lower than that of Sydney and Melbourne.
Ordinary couples spend about 80 Australian dollars in the supermarket every week, and the room rate is 0/50 Australian dollars per week. If they work, the China store will pay at least 8 Australian dollars per hour.
Food:
Milk is the cheapest 2L 2 yuan, so is orange juice.
Fruit oranges and apples are the cheapest1.5kg, and other fruits are basically above 3 yuan.
500g beef 4~5 yuan.
The prices of vegetables and meat are similar.
2 kg of rice 1.5 yuan.
50 yuan will last you a week.
Fares:
A bus 2 yuan is a district. You can buy a weekly ticket in 20 yuan for a week or so, and the student ticket can be half price.
Buses may be the first choice for students to go out, and many of them drive by themselves, but the oil price is very high (the oil price is the lowest every Tuesday night, there will be coupons for buying 30 at coles or woolworth, and it will be 4c cheaper to go to the designated gas station to refuel). In Brisbane, if you buy a ticket once, you can take the bus, train and boat at the same time. Ticket prices are differentiated and vary at different times. There are one-way tickets (one-way, you can transfer in the same direction within 2 hours, any different trains), offpeakdaily (available after 6: 00 am-3: 29 pm, and off-peak on Saturday and Sunday) and daily (daily).
Telephone charges:
Mobile phone card 25~30 yuan a month.
If you have a mobile phone, you can get it from China. You can use it by buying a card. The main operators are OPTUS, TELSTRA, Vodafone and 3G. Most students in China use OPTUS. If you have a long-term visa (more than 24 months), you can also sign a mobile phone in the stores of these operators. May be more cost-effective. Answering the phone in Australia is free, there is no roaming fee in the whole country, and there will be no money in the calling card. By the way, optus can also be used in Singapore. The opening of mobile phones is different from that in China. You don't have a phone number after you get the card. You have to go online or call yourself to confirm, just give an address and name. Personally, I think online is better, because most of the people who answer the phone are Indians, which sounds too hard. You will receive a text message informing you of your mobile phone number within 24 hours after confirmation.
Network:
If the house you rent doesn't have an internet, you may want to open an internet. Most fixed-line telephone users in Australia use telstra (telstra), so many people also use Telstra for broadband. However, my family has been using TPG, which is very fast, 10m, but it also uses the port of Telstra, so the waiting time will be slower than installing Telstra. Broadband in Australia has traffic restrictions, such as 10G a month and 30G a month. The price varies according to your monthly traffic. If the traffic increases sharply, your home network speed will be particularly slow, and it will not increase until the traffic comes back next month, so don't download too much.
Supermarket:
COLES and WOOLWORTH, the two largest supermarkets in Brisbane, Australia, have different discounts every week, and then they will greatly reduce some cakes, bread and roast chicken before closing every day. Generally speaking, China people like to go to China City and SUNNYBANK to buy food at lower prices, and most of the food that China can buy is there. There are two famous supermarkets in China. One is Burlington Supermarket, and there is a Burlington butcher shop next door. Pork there is tasteless, and sausages are the cheapest, only 5.8 Australian dollars per bag. There is also a shop of Yuan. Personally, Burlington is cleaner, but the price is lower. We should pay special attention to the production date. Yuan's shop often sells expired things.
Cocoa sells meat. There is also a shop selling vegetables and fruits in front of Coco, where eggs are cheap and good, and you often buy them! It's much cheaper to buy it yourself, but it's more expensive to eat out. There is also a market in West End of London every Saturday, and vegetables and fruits are cheaper. Brisbane market is open every Saturday morning, and it is wholesale, and the price is very cheap. You can go with some friends, but you'd better have a car. None of them are very expensive. Everyone should be able to afford them.
Haircut:
More expensive. Boys are generally 20 Australian dollars at a time, and girls will be higher. Haircutting and shampooing are counted separately, so it is best to wash your hair at home before cutting your hair. There is a Korean shop in the city, which is cheap and good.
See a doctor:
You must make an appointment to see a doctor. If the situation is urgent, go directly to the hospital. If you are a student, you should have bought medical insurance before entering the country, so don't worry about spending money. After reading it, take the bill to the school for reimbursement, but the insurance does not include dental care and eye care. Specific matters should be included in the brochure sent to you. Seeing a doctor and buying medicine are separate. You can buy medicine at ordinary pharmacies. There are over-the-counter and prescription drugs. Personally, I suggest you prepare more medicine, cold medicine, anti-inflammatory medicine, anti-allergic medicine and so on. Before you go. Just declare when you enter the country, and never bring Chinese medicine (here refers to the kind of Chinese medicine to be cooked).
Restaurant recommendation:
There is a barbecue shop next to Yuan Shixing in China City. The braised pork and roasted meat are delicious, as well as wonton, but it is only open until 3 pm every day. There is also a Thai restaurant in China City, and there is also a simple restaurant opened by people in Taiwan Province Province next door. Bubble tea and lesha are both delicious and cheaper. There is an alley next to the Federation in the city. There is a shop inside. Bubble tea is also delicious and much cheaper than leisure stations. There are two famous Korean restaurants in the city. One is the Korean canteen in queen street, which is open late every day and closed every Tuesday (it seems so, I can't remember). The other is on Elizabeth Street, where there is a barbecue. Speaking of barbecues, there are also self-service barbecues in China City, but it is a little far from China City, and there are many kinds of meat, that is, there is only one kind of fruit, namely oranges. The most famous cafeteria is sizzler. I don't like it very much, because it's full of salads and fruits, and steak. I need another order. In the food court of sunnybank Square, there is a buffet opened by Chinese people. There are many things, and there are seafood on weekends. The taste is ok. Turn left in downtown and cross the food street in Elizabeth Street. There is a Vietnamese rice noodle shop opposite the Festival Tower. Although it's not as delicious as sunnybank's, it's not right, and it can solve the temporary craving. Above the Festival Tower is nando' s, a roast chicken restaurant with unique flavor. If you like tea, Jinmanlou in queen street and Fuyao in Baliping are good choices.
In front of the casino in the city, you can take the free bus, that is, the free loop, which runs around Brisbane CBD every Monday to Friday for 10- 15 minutes.
The main shopping street in Brisbane is queensstreet, with myer and david jones, and there are many kinds of specialty stores.
Adelaide
Because of the high traffic and prices, the city is too quiet, and there are few places for leisure and entertainment, so it is lonely and suitable for reading. The weather is as hot and cold as Melbourne, and there are few job opportunities, which is not suitable for people who can't speak English.
Consumption in Adelaide is mainly used for food, shelter, use and entertainment.
According to the latest survey figures of Economic magazine, living in Sydney will cost 65,438+08% more, Melbourne 65,438+07% more and Perth and Brisbane 6% more.
The cost of living is affected by living alone or sharing, and the location of the house. Such as beaches, downtown and other high-consumption areas, the cost will be higher.
The following guidelines are the average weekly basic consumption and daily necessities paid by ordinary students before and after their arrival in Australia. All prices are in Australian dollars.
Rent: 100-250
Food: 50-80
Gas and electricity: 15-25
Transportation: 15-20
Entertainment and clothing: 35-40 years old
Telephone and postage: 20-30 pounds
Weekly consumption: 275-445, annual consumption: 14300-22880.
Perth
Before coming to Australia, everyone thought that Melbourne was a big city with high prices. Actually, it's just the opposite. From Perth to Melbourne, I found that the daily necessities in Melbourne are at least 5- 10% cheaper than those in Perth. The reason is that Perth has no industry (except mining), and almost everything, including food and daily necessities, has to be shipped from the east. Perth's natural distance of 3500 kilometers from the east coast is the main factor. At least Perth has a high income.
The house price and rent are similar. Perth is cheaper than Melbourne if you pay the transportation fee, especially for students. The discount is 1.8 yuan.