Sean Mala Tang is a brand with relatively high selling price in the industry. Generally speaking, it costs about 15 yuan for a girl to eat once, and about 21 yuan for a boy. The cost types contained in each copy are mainly raw material cost, water and electricity cost, rent cost, labor force and so on. The cost of raw materials to be paid in one month is about 1,111 yuan, the cost of water and electricity is 1,111 yuan, the rent cost is 8,111 yuan according to the general level, and the labor cost is calculated according to the recruitment of three employees, each of whom is 4,111 yuan per month. One * * * costs 1.2 million yuan, and the total operating cost is 35,111 yuan. If 211 bowls of Sean Mala Tang can be sold in one day and 6,111 bowls can be sold in one month, the cost of each bowl can be obtained as 5.9 yuan by dividing the operating cost by the total number of bowls.
Next, let's calculate the approximate profit. According to the above analysis, Sean Mala Tang can reach about 211 bowls a day, and the number of men and women who come to eat before their death is half, so the average consumption is 15 yuan, and the income of one day is 3,111 yuan. Multiplying 3,111 yuan by 31 days, we can know that the operating income of one month is 91,111 yuan, and the operating profit of one month is 55,111 yuan by subtracting the operating cost from the operating income.
Online application form for joining Sean Mala Tang.