Why did abalone become so cheap?
In the past, most of them were wild abalone, which was very expensive because it was difficult to catch and the quantity was scarce. Nowadays, more and more people raise abalone, and the whole process depends on seaweed island, so the breeding cost is low and the price will naturally drop. It is understood that abalone now costs only 50 to 60 yuan per catty. According to the average weight of 50 grams, it consumes 3.6 billion abalones a year. Nowadays, abalone is the most popular among consumers, and its meat is tender and delicious.
What do I think of this delicious food?
No business, no harm. Although abalone is an edible animal, it can be used for daily needs when humans kill abalone. No matter how delicious abalone is, it cannot be used as a staple food. People should have awe of animals.
How to cultivate abalone artificially?
Although abalone has a hard shell, in fact, the inside of abalone is very fragile. Once it is frightened in the process of breeding, it may be completely annihilated. If you want to cultivate artificially, you must purify the water. It is impossible to directly introduce seawater to feed abalone, because the water contains microorganisms and bacteria that are unfavorable to abalone life.
Abalone grows faster in autumn, so it needs to be fed fresh food 4-5 times a day. In winter, the water temperature is low and abalone is rarely eaten. Because algae food vacuoles will not rot in water for seven or eight days, they can be fed once every eight or nine days in winter. In the process of feeding, it is necessary to clean up the residue and excrement in the water in time.