Anyway, since I was with my husband, I have eaten pork almost every day, because he is a northerner and likes to eat meat at ordinary times. And he cooks, and he can't live without meat every day. But not necessarily how much you eat. Sometimes you can eat all the meat you buy, and sometimes you hardly eat it. You mainly eat vegetables and put meat in order to make them taste.
Furthermore, there are many kinds of pork, including tenderloin, pig head, elbow, trotters, bone strips, ribs and pork belly. Different parts of pigs have different meat-eating practices and eating methods, and the frequency of purchase is also different.
For example, the meat we often buy is tenderloin. There are two kinds of tenderloin, one is called tenderloin, which is tender and a little expensive. Usually people who buy a catty can eat for two to three days, which is basically the amount of one meal a day. There is also a tenderloin, which is square. I didn't know there was a tenderloin before, so I bought this one. In the past two years, I have eaten more meat. Basically, two people eat half a catty of meat a day. I haven't bought a tenderloin since I ate it.
There are also ribs, which are often bought with thorns and ribs. Rib ribs are pure ribs, and the spine is pork ribs. The ribs are cut off, leaving many bones. Pork ribs can basically be eaten twice a month, on the one hand, because of the high price, on the other hand, because of hard work, either making soup or making sweet and sour pork ribs. Both are troublesome and time-consuming. Buy about two pounds each time, and two people can eat it, so you can basically finish a meal. The spine is mainly used for boiling soup, and there is basically nothing on it. The remaining ribs are half cheaper, and you can cook a meal by buying three or four pieces at a time.
In addition, there are bone sticks, which are called tube bones in our hometown and are also mainly used for making soup. They are very oily. Boiled is delicious and cheap, generally 10 yuan a catty, buy a bone stick and cut it into two pieces, and cook melon, old cucumber or lettuce at home. A bone stick is estimated to be seven or eight yuan, which is enough for a meal. I often eat it in winter, almost once a week.
It's good that a pig can eat several meals a year. In the north, there is a saying that the dragon looks up on February 2, that is, eating a pig's head on February 2, and I don't know the story above. Anyway, when in Rome, do as the Romans do, and eat it almost every February 2. Basically, they are cooked food bought in the market, and the price is not expensive. It's over 20 kilograms. Buy 20 yuan and you can eat it directly. Cucumber mixed with cold salad or cut into shredded peppers is also possible. Anyway, 20 yuan for two people to eat a meal. Usually buy less, cooked food is easy to be stored improperly in summer because there are many bacteria, and it is rarely bought. You can eat two or three meals in winter.
My husband bought elbow meat once, because it was too big. He didn't cook it directly when he brought it back, but he threw it away the next day when it broke down. I was so distressed that I used it for 50 or 60 years. Later, I rarely bought it, but usually stewed it, because we have few family members, so it is not appropriate to buy it, and we can't cut it and sell it. Once I bought it back, it was a big piece, weighing three or four pounds. But I heard that eating elbow meat often is good for skin and breast enhancement.
This is the number and quantity of pork that our family often eats. I don't know if you are satisfied with my answer. Mainly because I am now in the north, eating more meat, do as the Romans do. If you go back to the south, you will eat less pork, usually fish and shrimp. Especially in summer, I eat less meat, and sometimes I only buy meat once a week.