First, cook at home. Cooking at home, three meals a day 10 yuan is actually not a big problem. As long as it is properly matched, you can not only eat enough, but even eat better. First, you can buy a kilo of rice. I believe that it is enough for a person to eat one catty of rice a day. A kilo of rice is about three yuan. The remaining seven dollars, take out five dollars to buy food. In order to be full, you can't buy those too good dishes. You can make such a distribution: spend two dollars to buy three eggs. Spend two yuan to buy two potatoes (or tofu), but if you don't want to buy potatoes, you can also buy cabbage or other relatively cheap vegetables. One of the remaining two dollars is used to pay the electricity bill, and the other is used to pay some spices such as rice, oil and salt. According to the above shopping configuration, there is absolutely no big problem in buying three meals a day.
Among them, you can eat an egg and porridge for breakfast; For lunch and dinner, you can make a potato scrambled eggs (or eggs scrambled with tofu), plus rice. Of course, if you don't want to eat, you can cook noodles, which is more convenient. At present, a bundle of ordinary noodles costs only six or seven yuan, enough for one person to eat for two days. The money spent on noodles in two days is about seven yuan, and everyone has left 13 yuan to buy other things. This 13 yuan can spend six yuan on meat, four yuan on eggs and three yuan on food.
Second, living in the countryside. If you don't have a proper job, a day in the countryside1life in 0 yuan is actually more than enough, and you may even have meat to eat. You can make the following arrangements: spend 10 yuan every day, and there will be 300 yuan in a month. Of the 300 yuan, you can spend 10 to buy some seeds and then find one in the countryside. 10 yuan seeds can guarantee a person to eat vegetables for one year. I don't think it should be a big problem. Of course, this premise is that you must grow your own vegetables and manage them yourself, so that vegetables can be solved instead of just spending money.
After Hua 10 yuan bought seeds, only 290 yuan was left, with an average of about 9.6 yuan every day. This 9.6 yuan deducts 2 yuan's utilities, rice, oil and salt and other spices, as well as 7.5 yuan. 7.5 yuan to spend 3 yuan to buy a catty of rice, and the remaining 4.5 yuan can buy eggs, or buy meat together for a few days, so that you can eat at least two or two meats every day, which can be used for cooking. Through the above collocation, we can not only ensure three meals a day in rural life, but also live a more interesting life.
Third, eat out. If you don't want to cook at home, but want to eat out, 10 yuan It is very difficult for most people to have three meals a day. After all, it is possible that you will spend 10 yuan for breakfast. However, if everyone just wants to live, and does not pursue the quality of life, and does not pursue eating, drinking, and eating well, then 10 yuan can achieve three meals a day. 1 method, eat steamed buns and steamed buns for three meals. At present, a steamed stuffed bun costs about one yuan. I think it should be enough to eat two steamed stuffed buns every meal, so I can spend six yuan to buy steamed stuffed buns every day, and the remaining four dollars can buy two bottles of mineral water to mix steamed stuffed buns. The second method is to buy three barrels of instant noodles. Now some instant noodles are cheaper, and you can buy them for about three yuan. I think I can manage to eat a bucket of noodles at a meal, but of course I will get tired of eating too much instant noodles. In a word, 10 yuan may be a very small sum of money for everyone, which can't be spent at all, not even enough for breakfast. But if everyone is careful, 10 yuan can meet three meals a day, I think there are still many ways to achieve it.