The freshly peeled chicken head rice on the street is a great attraction. One hundred yuan a catty, eating is a kung fu.
Mushroom slices belong to Suzhou people.
I have been to Fengmen Street once and I have never forgotten it. It is rare to have nothing to do today. I said, let's go to the bystreet again! Wujiang is very convenient to go to Hengjie. Get off at Sanyuanfang Station of Metro Line 4, exit 2, walk 200 meters, take bus No.47, get off at Fengmen Station at No.4, and turn to Hengjie, which is very convenient.
When I got to Hengjie, I really felt that everything was fine and I wanted to buy everything. The key is the price, which is simply too cheap! Take persimmon as an example. I bought it in a fruit shop in Wujiang the day before yesterday. 9 yuan weighs a kilo, and this is 4 yuan. It's less than half price! Knowing that persimmons are perishable, I couldn't help buying eight. When others buy persimmons, they choose soft ones and I choose hard ones. Because it is not easy to break.
? The average pomegranate costs four or five yuan, and the top pomegranate costs five yuan each. It's so tempting. I came back with four big pomegranates all the way.
I said I wanted to buy plum navel fish for ten dollars, and the boss gave me a full disposable lunch box. Once it popped out, the lid wouldn't close. I should know that buying 5 yuan is enough. This price is really only half that of Wujiang.
Broccoli weighs 5.5kg (Wujiang 10 yuan). 45 yuan, a catty of crabs. I just bought it this morning. They weigh 90 kilograms. Covering positions is the best stop loss. I bought six, 75 yuan. Green peppers and potatoes are only a catty of 2 yuan. They are too lazy to bargain when they buy food in the street. They can't help but say, What a bargain!
In Hengjie, even cakes are cheap and plentiful. This honey cake is sold in Huang Tianyuan in 7 yuan and this one in 2.5 yuan. I bought a Chongyang cake and a honey cake and regretted it when I got home. Should I buy two pieces each? Freeze it in the refrigerator and take it out and steam it when you want to eat it. It tastes good.
I have to buy fish balls every time I go. Cooking and soup making are beautiful. Business is so good, I want to buy from 20 yuan, and only 16 yuan is left after the package.
This is good or that is good. My husband and I are very busy. Don't forget to eat a bowl of bubble wonton when you go home. This bowl of wonton really looks like foam, and its taste is far worse than that of Qufang Wu!
12: 30, it's only 5 o'clock when I get home. Take out the same trophy and be satisfied with everything. I said, take the subway and bus back and forth 12 yuan, and find some bargains to earn the transportation fee back. You should buy goods once a month in the future
Is life convenient?