Current location - Recipe Complete Network - Food world - What are the most expensive snacks in China?
What are the most expensive snacks in China?

1. Cut cakes in Xinjiang. When it comes to cutting cakes in Xinjiang, everyone is very familiar with it. Even if you haven't eaten it, you have seen it on the news. Moreover, many people will go around the next time after buying a cut cake in Xinjiang, because its price is really expensive, and it is hundreds of yuan to cut a small piece casually. Moreover, it is almost impossible for you to cut a piece of cake in Xinjiang, and now the cake cutting industry in Xinjiang doesn't count by the catty. The reason why Xinjiang cut cake is so expensive is also because of its extremely high value. When making it, all kinds of dried fruits are added. We all know that the price of dried fruits is also very expensive, and cutting a small piece of cake casually is also very heavy, so for many people, this kind of cut cake is really unaffordable.

2. eel gizzard. Eel Guo is a special gourmet snack in southern China, and the price of this special snack is also very expensive. Compared with ordinary snacks, the price is really several times higher. The reason why the price is so high is that it is very particular about the materials used, and it is necessary to crush the rice produced by steel, so that the Guo will taste more like it, and the labor cost is also very high when making it. And eels are also a kind of expensive seafood, so it is not cheap to make a good eel cake, and the weight is particularly small, so it will cost a lot of money if you want to eat enough.

Open Netease News to see more pictures

3. Crispy suckling pig. It sounds very special when you are in the mouth, and this kind of crispy suckling pig can smell the fragrance from a distance after it is baked, and this kind of raw material is also made of small breasts, so the price of small suckling pig itself is not cheap, and its weight will be greatly reduced after passing the exam, so the cost of making this kind of crispy suckling pig is also very high, and it will cost more than 1,111 yuan to buy a small piece, which is not even enough for one person to eat.

4. Dried yak meat. We all know that yak grows on the plateau, so because of its growth, the price is very expensive, and there is great loss when making dried beef. Sometimes only a few kilograms of beef can make a catty of dried beef, not to mention this kind of dried yak meat, so its price will be higher, and when it is transported to our hands, the transportation cost and storage cost are also quite high, so the dried yak meat we buy at ordinary times is almost the same.