Current location - Recipe Complete Network - Food world - What is the cost of a bowl of rice noodles?
What is the cost of a bowl of rice noodles?
1. The place is different, the added ingredients are different, and the price is definitely different. This is what my family does. If you count rice noodles, a bowl is almost one yuan! Because you can't make money just by selling rice noodles, you should add some materials!

2. Rice flour is a special snack of Han nationality and a very popular food in southern China. Rice flour is a strip and filamentary rice product made of rice through soaking, cooking and layered processing, rather than a powdery material made of rice in a sense. Rice flour is flexible and elastic, does not paste soup when cooked, and is not easy to break when fried. They are cooked or fried with various dishes or soups, which are smooth and delicious, and are deeply loved by consumers (especially those in the south). There are many kinds of rice noodles, which can be divided into row rice noodles, cube rice noodles, corrugated rice noodles, silver rice noodles, wet rice noodles and dry rice noodles. Their production processes are similar, generally: rice washing-washing-soaking-pulping-steaming-tabletting (shredding)-re-steaming-cooling-drying-packaging-finished products.