Current location - Recipe Complete Network - Food world - How much is a meal in Korea?
How much is a meal in Korea?
You should have known about Korean food before. Meat and some fruits are expensive in Korea, but how much is a meal in Korea? Bian Xiao, let's talk about how much it costs.

What I often eat at work is the store I have been to for more than 20 times. Please refer to the price.

Bibimbap: 30 yuan, 6500 yuan, a small dish of barbecue. I don't like it. Generally speaking, this means eating more eggs than meat.

Hot pot for one person: more than 50 yuan, 9500 yuan. I especially like eating for a month recently, because I feel healthy.

Korean restaurant: more than 20 pieces of spicy fried pork or spicy fried squid with a price of 5000 yuan are equivalent to rice. This kind of rice can be preserved indefinitely. The aunts are very friendly and the side dishes are delicious. You can have a bowl of rice as a side dish.

Rice noodles: 20 yuan 3900 yuan. I like this kind of rice noodles very much. If I eat more than 10 thousand pieces of rice noodles, I don't think it's as delicious as this. The main reason is that his Chili sauce is much more delicious than others. It's really cheap and big.

Noodles: More than 40 pieces of 8000 pieces of spicy cream garlic are delicious, usually with rice.

Braised ribs with kimchi: 8000 doesn't like kimchi very much, but it's really delicious, especially sour.

Oolong noodles: Less than 3,000 yuan in 20 yuan means ordinary udon noodles are delicious. Looks less. Actually, I can eat a lot. I'm full.

Noodle soup: 30 yuan 6500. His house is very big. The average girl is full in half a bowl. I can't walk the whole bowl. Pickled radish has been eaten until it is particularly delicious. Later, the boss became more and more enthusiastic and felt embarrassed, so I didn't go.

Pasta pizza: 35,000 RMB per person, 200 yuan RMB 100 RMB. This restaurant is particularly delicious and serves food quickly. Two girls ate pizza, two-thirds of the pasta was left, and some pizza could be taken away. It is estimated that all three girls have to eat.

The cost of a meal first depends on where you eat. If you are in the street,

Fried rice cakes, 3000 won (1, 000 won is about RMB 6 yuan, and a plate of fried rice cakes is about RMB 18 yuan). Please note that the plates of street stalls in Korea are also covered with plastic bags.

Turkish barbecue, 4500 won.

Pie, 2000 won. Girl's love, boiled corn, 1000 won.

shop

First of all, bibimbap, generally 4000-5000 won, but if it is in a famous store, it will cost 8000 won.

However, one kind is more expensive, that is, ginseng chicken soup, 9,000 won (still the most common), 3,000 won in eastern Uzbekistan, 3,000 won in laver, and kimchi is free. Speaking of kimchi, let me say a few more words. Korea is really a country of kimchi. The appetizer is kimchi, usually spicy cabbage, sour radish, laver and bean sprouts. You can see them wherever you eat.

This is the food center and convenience store in the supermarket

In South Korea, there are not as many large supermarkets as in China, probably because of the small population. For example, there are only three large supermarkets in Jeju called

"e-mart" is located in New Jeju, Old Jeju and Seoguipu. There is a protagonist in the supermarket, the food center. Let's welcome the food center.

There is a display cabinet in the food center, which displays all kinds of food and prices, which is very intuitive.

And fruit. My son wants to eat fruit. In order to make him eat more, he said to buy it after dinner. As a result, he forgot to buy it after dinner. Now I still feel a little guilty.

Everything in the food center is very satisfactory, and nothing special. But the environment is clean.

Water is free, so you can buy it at the water dispenser. One is ice water and the other is boiled water. Why is there no room temperature water? Why? Why isn't there one beside the water cooler? Is Korea's stomach strong? Why? ) On the right is the water cup disinfection cabinet. By the way, drinking water (or barley tea) and napkins are free in all places where you eat in Korea. The service in the food center is semi-self-help. Serve yourself, and put chopsticks and plates in the tableware recycling place after dinner. Please answer the water yourself.

There are many convenience stores in Korea, with high distribution density. GS25 and the whole family are the most popular (there are many in Shanghai, as if they were from Japan). In fact, if you are not very picky about people, you can have three meals a day in a convenience store. There are also convenience stores in tourist attractions, and the prices are the same as those in other places. The starting price has never increased.

There are generally three kinds of food in convenience stores: convenience food, lunch and ready-to-eat food.

Instant noodles, Korean instant noodles are really various. The price of noodles is about 65,438+0,000 won, which is equivalent to 6 yuan's RMB, which is in line with China.

According to our feeling, Zhajiang Noodles in Nong Xin is delicious, so we recommend it. The taste is sweeter than that of Zhajiang Noodles in China, and the sauce is deeper.

There are sandwiches and so on. The "2 1" in the middle of the photo means "buy two and get one free" in China. Sandwiches are about 1000-2000 won. The top of the sandwich is yogurt. The small one is 800 won, and the big one is 1600 won.

Lunch box, take a photo of lunch box. Lunch boxes are usually heated in the microwave oven of convenience stores and then taken home to eat. I won't say much about this. Please look at the picture. The rice is delicious. The price is 1500 won -3000 won. In the middle is kimbap, and the price is on the box. Please read it yourself.

Finally, please welcome the fast food restaurant.

KFC, K got it. There are many KFC and McDonald's in Korea, but there is no sea of people in China. It seems that the Korean people are very calm and calm about fast food. ..

Please see the picture for the price. I can't see the scroll clearly, please enlarge it.

South Korea also has lotteria fast food, similar to KFC McDonald's, but the price is slightly cheaper. There is a kind of shrimp burger, which is delicious. People who are interested in further research can go to this website.

It's on the receipt. Let's guess. Because I don't remember.

The paper bag contains something similar to KFC's best popcorn. Sprinkle yourself and shake yourself. Very spicy.

The word "red and white" on the wrapping paper is shrimp burger.