In fact, I think it, in recent years, the ice cream is also too expensive, before we can solve the old popsicle 50 cents, now also to sell a few dollars, is more and more affordable, if the family came to a 20 relatives, one person five dollars, it is necessary to 100 dollars in order to invite people to eat a popsicle, a popsicle is also a few minutes to eat, it is indeed not scratch.
Speaking of this popsicle, unforgettable or the flavor of the old popsicle when I was a child. When I was a child at my grandmother's house, I could eat really little, only every afternoon, the vendors selling popsicles pushed a bicycle behind a wooden box, the box is the popsicle we look forward to every day, white popsicle only 10 cents a, with beans 1.5 cents a, white popsicle, although it is made of water, but the cooler side of the sweet flavor, eat a go, the whole body is cooled down.
Although delicious, but not every day Grandma will buy, usually a week to eat one right? So when I grew up, this cool flavor has always been the taste of memory. Because I always remembered when I was a child, I always remembered this flavor when I grew up. Every time I buy ice cream, I always want to find the previous flavor, but unfortunately, eat up, always almost taste.
So now the ice-cream sells that?
So now ice-cream is sold that? And what makes it so expensive? Just based on this meaningless pseudo-proposition that it can be at 30 temperature for 1 hour without melting? What makes you think I'm going to pay for it? Obviously too far-fetched.
,