First of all, they say the units of measurement are different. For example, as consumers, when we ask everyone, we usually ask about the weight. For example, if we ask how much cake to cut, then our subtext is how much cake to cut. For other sellers, most of them answer this question, but the cake is cut differently. He usually answers not one kilogram, but two kilograms. There is a big difference between the two units of measurement, and the number he said is changing. So because of this fuzzy unit of measurement, people have ambiguity.
Another thing is that these cut cakes are usually very thick. Many consumers usually want a small piece when they decide to ask for seven yards together. On the surface, they see a small piece, but if they are really cut, they will be very big, because the cut cake is very thick and heavy. When you weigh it, you will find that it is far beyond people's budget, and these cut cakes are generally non-refundable, so the more expensive they are.
So cutting cakes is expensive for two main reasons. One is that the measurement units of sellers and buyers are different, and the other is that the cut cake is very thick and looks like a small piece, but it is actually cut into a very large piece. Therefore, due to these two reasons, when the amount is finally calculated, it will often greatly exceed people's budget.