Current location - Recipe Complete Network - Dietary recipes - What is Sun Honglei’s line about buying melons?
What is Sun Honglei’s line about buying melons?

As follows:

1. Liu Huaqiang asked: Brother, how much does this melon cost per pound?

2. Fruit stall owner: Two yuan a pound.

3. Liu Huaqiang smiled slightly: Is this melon skin made of gold, or are the melon particles made of gold?

4. Fruit stall owner: Look, there are no melons here. These are all melons from greenhouses. If you think they are expensive, I still think they are expensive.

5. Liu Huaqiang: Pick one for me.

6. Liu Huaqiang: Will this melon stay ripe?

7. Fruit stall owner: I run a fruit stall, can I sell you raw melon and eggs?

8. Liu Huaqiang: Let me ask you, does this melon stay ripe?