Current location - Recipe Complete Network - Complete cookbook - How much is the monthly living expenses for going to college?
How much is the monthly living expenses for going to college?
The average monthly living expenses of a university is about 1500. The living expenses of a university for one month need to be determined according to family conditions, school prices and consumption components. The following are the components that universities need to spend.

1: Diet, there are few choices for college breakfast, usually buns or noodles. The average meal of Chinese food plus dinner is about 12 yuan. If you eat better, it may be more than 15 yuan. So it costs more than 30 yuan a day to eat, which is about 900 ~ 1000 a month.

2. Daily necessities, shampoo and shower gel are bought once every three or four months, and laundry detergent is bought once every two months, which counts as a month's 30 yuan. Toothpaste and toothbrush should be changed once every two months, and once a month in 20 yuan.

3. Telephone charges, the campus network of the school or the traffic package set by yourself, 70 per month to 80 yuan or so.

4: Fruit fee. Fruits in schools are generally more expensive, about one month in 50 yuan.

5. Buy clothes, about 200 ~ 300 per month. If it is for girls, the cost of cosmetics needs to be calculated separately.

6. Other social expenses and transportation expenses are around 200 yuan.

The above fees are for areas with higher prices, and the actual living expenses need to be determined according to the consumption level and prices.