For example, my family lives in Beijing. Usually four people eat together on weekends. Generally, four dishes and one soup are basically a meat dish, a fish and shrimp, two vegetarian dishes, and then a soup is cooked. The cost is generally around 100 yuan. For example, I cooked four dishes and one soup for this meal, with fish, meat, eggs and vegetables, and the cost was less than 100 yuan.
The menu is as follows: ribs and corn soup, scrambled eggs with tomatoes, grilled hairtail, fried celery and dried herbs, fried shredded Chinese cabbage and rice. They are all home-cooked dishes that family members like to eat. They are simple and easy to make, and the cost is not high. The whole family ate well.
Pork ribs and corn soup is a dish with soup. It takes a long time to stew to make the soup richer, the ribs softer and more suitable for children. With sweet corn segments and carrots, it is not only rich in color, but also sweet in smell. It's a favorite soup of my two children.
A catty of ribs is about 25 yuan, and a catty of ribs is enough to make soup. A piece of corn is 3 yuan, and carrots 1 block 1 yuan. The cost of ingredients in this soup is enough for 30 yuan.
Scrambled eggs with tomatoes, a national home-cooked dish, are usually fried with three earth eggs and two tomatoes. Tomatoes and eggs are quite expensive recently, but it is still very cost-effective to make them yourself. A kilo of tomatoes is 5 yuan, two tomatoes are almost a kilo, and three eggs are 4.5 yuan. The cost of this dish is about 10 yuan;
Burning hairtail, if you go out to eat hairtail, it will definitely be expensive, but if you cook it at home, you will save a lot of money. If you buy a better hairtail, you can burn a plate for 20 yuan, and the cost is about 30 yuan.
Sauté ed Chinese cabbage with shredded pork, the weather is cold recently, and Chinese cabbage seedlings like this are quite expensive. It will be much cheaper in summer. In early spring, a handful of Chinese cabbage seedlings are around 3.5 yuan, and there is not much shredded meat. 5 yuan has enough money. Add some garlic and the cost of this dish will not exceed 10 yuan.
Fried celery and dried incense. A lump sum of 4 yuan money and a handful of celery from 3.5 yuan are enough, so the cost of this dish is probably 6 yuan money.
The staple food is rice. If two people eat, they can't eat much rice. If two people in my family eat together, I will stew rice in a small casserole. If there are more than three people, I will stew rice in an electric cooker. A kilo of ordinary rice is about 4 yuan or 5 yuan, and the price is 10 yuan or even higher, so the cost of rice is below 10 yuan.
Although the cost is estimated, it is not bad. The price of vegetables will be higher in early spring, and the meat is basically the same all year round. There is not much difference. This 100 yuan dish is not only enough for two people, but also for our family to stutter.