? I. Basic consumption
Breakfast: 6*30= 180 yuan (steamed stuffed bun, fried dough sticks, porridge and noodles).
Lunch: 12*30=360 yuan (choose one dish and one meat).
Dinner: 12*30=360 yuan (similar to lunch, some stalls have different dishes for lunch and dinner).
In addition, there are dinners, where roommates, friends or student associations have a good time to get to know each other better, about 2-3 times a month, and each time costs about 150.
2. Milk tea, snacks and fruits: 100- 150 yuan
I basically don't drink milk tea, and students with acne had better quit. Will buy snacks. If you are hungry while doing your homework, you can eat it while watching a play or a movie. Snacks can generally be bought online, which will be more cost-effective. I think it is necessary to buy fruit, supplement vitamins and promote gastrointestinal digestion, usually once a week.
? Second, living consumption.
1. Daily necessities: 60 yuan
I bought paper towels and laundry detergent, facial cleanser, shampoo, conditioner, skin care products, etc. in the whole box of Tmall supermarket. These are all necessary expenses and cannot be ignored. By the way, here's a little suggestion. Paper towels and laundry detergent can be bought in the whole box, or together with roommates, which will be more cost-effective.
2. Hydropower: 40-80 yuan
It is almost 40 months in winter and 80 months in summer, because the air conditioner is turned on every day in the dormitory in summer. If you turn on the air conditioner, the electricity bill will be slightly higher, but the specific situation varies from person to person.
? Third, wear and make-up
1. clothes: 100 yuan
Usually, when the season changes, the family gives money and then engages in activities to buy it, which is equivalent to almost one month 100. Clothes are the most difficult to evaluate. Depends on personal circumstances and family conditions. Don't blindly follow the trend. Study hard is king!
2. Cosmetics: 70 yuan
The consumption of cosmetics also varies from person to person. What I estimate here is a relative average. Expensive foundation will really work better. The parity and price of other cosmetics are not much different. Recommended makeup remover/cleansing oil. Makeup remover is too harmful to the skin.
Generally speaking, according to the above basic expenses, if you want an economical lifestyle, the monthly expenses will be around 1200~ 1600. Finally, as a teacher and sister, I want to remind everyone that we must not spend in advance, but learn to exercise restraint and spend reasonably.