Current location - Recipe Complete Network - Catering franchise - How much is the cost of living in Anhui Normal University?
How much is the cost of living in Anhui Normal University?
Before going to college, we will discuss with our parents how much the living expenses are for one month, and of course we will set the living expenses according to different cities. For example, the cost of living in Beijing and Shanghai may be high. After all, different levels of economic development have different unit prices.

So, how much does it cost to live in Anhui Normal University? I think about 1200- 1500 yuan will do. I'll introduce you to several sections for your reference. First, the cost of eating.

The canteen of Anhui Normal University is cheap and affordable. If you only eat in the canteen for a month, I think 800 is enough.

Eat two buns, a cup of soybean milk or a bowl of wonton for breakfast, and it doesn't cost a few dollars. Noon meal or noodles, spicy pot is ok, I want to eat something luxurious, such as 12 yuan's special package. Evening is about the same as noon. Eat well every day at most. About 30 yuan, which is 900 yuan a month. Of course, the school also has a set meal, and you can eat for seven or eight yuan. Maybe as little as a day in 20 yuan and as much as a month in 600 yuan, depending on what you want to eat.

Second, entertainment expenses.

College students must have a good meal with their roommates and eat delicious food when they have no classes on weekends. If the old campus is in the city center, it is not far from the pedestrian street and Suning. The new campus is far from the city center, but there is Desheng Square in the west gate, where you can eat, drink, and dress. There is Baizhuang in the east gate, a place to watch movies at ordinary times, and a central city in the north gate, a place to eat, drink and have fun.

Travel expenses, meals and play expenses are also needed. It may be cheaper to go out and carpool together, and there are expenses in this regard. A trip to 200 yuan is probably100. Third, the cost of textual research exams In universities, textual research is frequent, such as CET-4 and CET-6, taking some exams, Putonghua exams and other professional exams. There are also examination fees, such as college English competition, teaching funds and so on. Of course, you can also choose according to your own situation.

Although these expenses are not recurrent, they are still necessary, so they also account for part of the living expenses. Just take the exam twice a month, not too dense. Otherwise, there is no way to review. Fourth, buy clothes, ornaments and cosmetics.

Girls buy clothes and shoes in different seasons and buy beautiful accessories when they go out to play. And cosmetics, no makeup, no charge! For example, in summer, I will buy skirts, small leather shoes and earrings. Cosmetics that are out of season are usually bought, and I need enough living expenses. Of course, my mother can buy them!

Girls' money is the best, and Li Jiaqi knows it! Every year, most girls go to his studio to buy things. Really crazy! However, we should be moderate and not push too much.

In fact, there are still many things to buy, such as daily necessities, fruit snacks and so on. I suggest that I can spend a month on my own to see the actual situation. Excess money can be saved and turned into a small vault. If the living expenses are not enough, please discuss with your parents. Don't be too wronged. I wish you a wonderful college life!