The biggest cost of living is eating. Breakfast steamed buns, vegetables 1, meat 1.5, the most expensive variety of single steamed buns does not exceed 5, a cage of soup buns 7, 9, a small cage 7, 8, a bowl of chicken soup wonton 6, 7, eggs 1.2- 1.5, and soybean milk 6544.
Lunch and dinner, separate meals are still basic. Everyone basically cooks in the normal canteen. Vegetables 1.5-3.5, semi-meat and semi-vegetarian dishes 3.5-5, pure meat dishes 5-8, rice 0.5- 1, and packaging box 0.5- 1. Bao is like a stone pot, casserole, iron plate and casserole.
Monthly water and electricity fee: the water fee is one month, like our girls' dormitory, taking a bath every day for one month 120, 20 for each person. There is also a dormitory 140 for one month. The electricity fee is more than 240 points per semester in each dormitory school, and there is no need to pay the electricity fee in the first few months. If you often turn on the air conditioner in your dormitory, it's about 0.58/ degree, and it's about 20 degrees in ten hours.
Fruits: apples are more than 4 -8 pieces per catty, and watermelons in summer are 8- 15 in different sizes, half of them. I still remember more than ten pieces of grapefruit, two bananas 3-5, and a box of small tomatoes 15…
And the prices of snacks and drinks in the supermarket are the same as those outside. The price of bread in the bakery is the same as that outside, and you have to consider the inevitable expenses of having dinner in the department and dormitory. Phone bill, 49 or 59 a month is possible. Skin care products for girls for two or three months should also be considered.
Finally, if you don't like counting. Rough estimate: normal life, not too fond of going out, 1000- 1500 will do. Life is more refined. If you like shopping and going out to play, 2000-3000 will do.