First of all, the eating part
1, three meals a day
School prices are still relatively cheap, and I can almost solve breakfast for 3 yuan.
The choice of lunch canteen is also very rich. 10 early can eat two meats, each meal 12 yuan or so.
Dinner is almost the same as lunch, and costs about 12 yuan. In this way, three meals a day a month need about 800 yuan.
2, fruit milk tea snacks
At school, I sometimes buy some fruit snacks and drink several cups of milk tea, which costs about 100 a month.
3. main meal
Sometimes a club or student union department has dinner, or goes out for dinner with my little sister. It takes about 150 yuan a month.
Second, the life part.
1, utilities
The water and electricity used in the dormitory will also generate expenses. After sharing it with my roommates, it won't cost much a month, so let's just call it 50 yuan.
2. necessities of life
I usually buy laundry detergent, shampoo, shower gel, napkins and other daily necessities, which can be used for a long time at a time, and it is also an average monthly 50 yuan.
3, clothing and cosmetics and the like
Maybe after a month, I will buy clothes online or go shopping, and generally I will buy some cosmetics or facial cleanser. Roughly speaking, it costs 100 yuan a month.
Step 4 go out to play
Going out to play with classmates on weekends, plus transportation costs, will probably take 150 yuan a month.
So in total, you probably need 1400 yuan living expenses for one month, and the senior personally thinks that you can prepare 1500 yuan living expenses for emergencies!