? 20 18 AliPay and wechat I ***2 1492 except summer vacation, the average school period is 1667.
Taobao Tmall: About 450 yuan every month.
Consumption of the second canteen: monthly 160- 180 yuan.
Breakfast: cereal, lunch: canteen, dinner: only two nights a week, go to the snack street to eat. Dining hall: 160- 180 yuan for one month?
Snack street, milk tea drinks, shopping consumption of 400-500 per month.
The communication fee is 60+- yuan per month.
Transportation: including subway bus and high-speed rail, the round trip is 130+- yuan per month.
Six love funds: meet in different places once every semester, with an average of about 50+.
The above five items 13 10 yuan per month, plus miscellaneous things such as girls' monthly consumption, examination fees and book fees, should cost about 1500 yuan per month.
The various expenses of the university should be based on the economic conditions of the family. The family is relatively rich, so you can give more living expenses appropriately, but don't be unrestrained. Because universities are also the time to cultivate people's financial consumption ability. The "not capped" living expenses may make college students indulge in pleasure and lose their initial heart. Maybe in the first class, we should learn that "a gentleman loves money, takes it wisely and uses it properly".
Most college students don't have much financial resources except the support from their families. As a buffer zone for social transition, the fledgling freshmen need to establish financial awareness and savings habits as soon as possible, and understand that it is not easy for parents to make money. I hope that everyone will not be carried away by material desires and spend reasonably according to their own and family's actual situation.