Tell me about your monthly living expenses.
The school canteen is ridiculously expensive. One meat and one vegetable is 8.5, and one fried rice with eggs 1 1. If shredded pork is added, 12- 13, one portion of fried noodles is11-kloc-0/4, and one portion of bento or mixed rice is 13-65438. I have a cup of soybean milk/milk/yogurt+a hand-grabbed cake (3+6=9) for breakfast. One lunch of fried noodles/fried rice with eggs/mixed rice/toilet. 12- 14. I eat a lot, basically eating normally, and I have to eat two meats and one vegetarian. As for fried noodles and fried rice with eggs, the price is uniform and the quantity is really small. Dinner is basically the same as lunch (12- 14), and you may buy some fruits and snacks or milk and yogurt in the evening (4-7). The cost of meals is one day in 40 yuan, and take-out is ordered occasionally, two or three times a month, 20-30 yuan once, which is 1300- 1400 a month. Then calculate other expenses, mainly: daily necessities, skin care products, clothes, telephone bills, utilities, social activities.