Current location - Recipe Complete Network - Dietary recipes - How can college students save the most money in eating?
How can college students save the most money in eating?
"Most college students love to eat, and their appetite is very strong. They have eaten both of their money." —— Wang Zengqi

I think most students have this problem, and it is estimated that when saving money, they will have the same troubles as me because of their big appetite.

In order to save money to travel, I am also very frugal in eating. But saving money can't save nutrition, otherwise the money saved will not be enough to see a doctor, and the loss will outweigh the gain.

Most of my food is bought online, which is really much cheaper than offline. Now I seldom go to the supermarket (I usually go straight to the special bread section when visiting the supermarket). )。

So the most important thing is, follow the rule and get the ticket, bonus hunter.

The specific channel for collecting coupons can be selected if there are some groups of coupons, and the formal coupon-collecting APP (only when it is put on the store) is safe.

1. Dinner

Dinner is generally the most expensive part of eating. From my personal example, it is divided into three parts: morning, noon and evening.

Try to cook by yourself (using your own food)

Breakfast (within 5r) Most canteens only have eggs and soy milk in protein in the morning. An egg 1.2- 1.5r, a cup of soybean milk 2-3r/200ml (not necessarily freshly ground). Although rice noodles like rice rolls have some meat, the relative unit price is also more expensive. Generally, the unit price is 4-8r, although some of my roommates only go to the canteen to buy a bag or a steamed bun for breakfast (0.8.

So I will always keep milk, milk powder, soybean milk powder, black coffee powder/liquid, instant oatmeal and bread in the dormitory. (If you buy milk online, the average price of a packet is no more than 2.5r, and the average price of a small packet such as milk powder, soybean milk powder and black coffee powder is also around 0.5- 1.5r).

If there is no time for class, take a bottle of milk and go to the school cafeteria to buy a steamed bun or steamed bread. Once in a while, I will nag about 3.5r rice noodles a night.

If I'm free, I always solve my breakfast in the dormitory:

It is enough to soak oats in cow milk powder or soybean milk powder with small tomatoes or tomatoes and bananas.

Black coffee with milk, homemade latte, a bun and a fruit.

And so on.

Because I don't have much lunch break, I will choose to eat most lunches in the canteen. Generally, I also choose the dishes in the public canteen, because they are the cheapest. The school's spicy noodles are basically very little meat but expensive. Considering the comprehensive nutrition, I still think the public dishes are the cheapest. Generally, I will control them within 10 yuan, usually around 6-8 yuan.

One meat and one vegetable

I will eat dinner in the dormitory most of the time. Because of the pot, I will buy some noodles, chicken breast and eggs, which are low-priced protein in the dormitory. Then cook by yourself. Generally, the cost of a meal is controlled around 5 yuan.

Ever since I got the life coupon of CCB and opened the annual membership of elm in 30 yuan (salted fish), I will order takeout occasionally, but basically I will control it to 5- 13 yuan. Go out for dinner (controlled at 1-2 times a month, it is best not to go). When going out for dinner, it is best to see if it is really necessary to go. If you go, try to go with people with the same consumption concept. I usually buy APP group coupons when I go out to eat, such as Tik Tok live group purchase and Meituan group purchase.

Meituan 39.9 teppanyaki set meal, take my brother to eat.

8.8 Master Bao's tiger skin taro rolls grabbed in the live broadcast room

Step 2 snack

Fruit Since I was killed by backstab, the school fruit assassin, I will never buy fruit in school again.

Most of my fruits are bought on shopping platforms such as Duoduo Shopping and Meituan Shopping. These two platforms are still very good for buying fruits. Basically, you can buy good fruits for two or three dollars. Besides buying fruit, I will also buy some vegetables, sauces, etc.

Sometimes I go to the fruit stand near the school gate, because the answer is in Guangxi, which is rich in fruit, so the fruit is relatively cheap. It is very common to have 3 kg of Wogan in 5 yuan, a big bag of sugar oranges in 5 yuan, and a box of strawberries and jackfruit in 5- 10 yuan.

A catty of wogan in 2 yuan

But for me, fruit is not a necessity. When the price of fruit rises, I will not buy fruit or use cucumber and tomato instead. Generally, the expenditure on fruits is within 30-40 yuan per month.

Snacks Apart from the occasional craving for ice cream and going out to play, most of my snacks will be bought online. Some cheap snack brands: Zero Fun, Qiansi, Bibizan (as if these are the same family), and there are also many kinds of snacks, such as green beans, snowflake cakes, meat muffins, mung bean cakes and biscuits.

3. Recommendation about what I keep in my dormitory.

Milk/milk powder Milk and milk powder are bought online, which is much cheaper than offline. As a dairy lover, milk and milk powder are my standing supplies. You can choose to download some coupon-receiving APPs, which will have coupons and activities (I downloaded the slow-buying app)

Basically, all my milk bottles are within 1.5-2-5, and milk powder is within 0.7- 1 yuan per pack. (Europe, Asia and Sanyuan are recommended. The milk tastes strong and delicious. I think Bright and Formon are very cost-effective. )

Eggs/chicken breast (parity protein) Eggs can be bought when you buy more food, and it costs more than ten yuan for 30 pieces (a boiled egg in the canteen is 1.5).

The protein content of ready-to-eat chicken breast is very high, so it won't be expensive to do a package of activities. Basically, it's within a package in 3 yuan. I have eaten several brands of chicken breast, which is not bad, and I feel that the muscle prince may be more tender. Instant chicken breast is very convenient. It can be eaten immediately after opening the bag or heated in a small pot.

Oatmeal instant oatmeal is really a large, full and healthy food. You can buy a big bag for more than ten yuan. Personally, I like Shizhuang oatmeal best, which is very soft and glutinous. Common sago and Quaker oats can also be bought in 20 yuan 1kg.

If you think pure oatmeal is not delicious, you can choose fruit oatmeal, which is relatively more expensive.