Learn to cook: The cooked food is delicious and hygienic. If you can't cook, you can follow the recipe. Nowadays, many professional cookbook websites have the practice of introducing food. Basically, the cost of meals is about 200-300 a month. If you eat out, it will cost about 800-900.
Learn to buy vegetables: different seasons, different markets, different weather, vegetable prices are different. Most people will buy food, and the price difference for each dish is 2- 10 yuan.
Other frugal methods:
1, reasonable purchase promotion: Now shopping malls are starting to do promotion activities and buy corresponding necessities according to their own needs.
2. Off-season shopping: Off-season shopping is good and cheap, but you should also make sure to buy necessities.
3. Keep the shopping receipt: the shopping receipt has the detailed unit price of the goods. Before shopping, we should make a reasonable budget for what we want to buy.